Kultura, Z ostatniej chwili

180 tysięcy na Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Minister Kultury docenił!

Opublikowano: 27 lutego, 2017 o 5:06 pm   /   przez   /   komentarze (4)

Tegoroczna edycja 39. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej „W sercu Europy” otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 180 tysięcy złotych.

Bardzo serdecznie chciałbym pogratulować Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu, które wywalczyło tak duże dofinansowaniemówi burmistrz Jacek Lelekwidać, że Ministerstwo Kultury zdecydowanie docenia to co w tym zakresie robimy. Najstarszy Festiwal Muzyki Dawnej zyskał absolutne uznanie. Czeka nas bardzo ciekawa, tegoroczna edycja. 

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej jest wydarzeniem artystycznym o blisko 40-letniej tradycji znanym znanym w kraju i na świecie. Jest wizytówką kulturalną ponad 750-letniego Starego Sącza i jednym z najważniejszych elementów promocji naszego miasta i regionu.

Warto dodać, że w 2015 roku Starosądecki Festiwal także otrzymał grant z Ministerstwa Kultury. Na dwuletni projekt „Rara i przełomy w kolebce Omnia Beneficia” Ministerstwo przyznało 144.000 zł na organizację w 2015 r i 86.000 zł w 2016 r.

Festiwal znalazł się na 14 miejscu listy rankingowej (wśród ok. 530 projektów „muzycznych”) oraz na 2 miejscu wśród wydarzeń, które ubiegały się o dotację wieloletnią.

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej jest wydarzeniem artystycznym o ponad 30-letniej tradycji znanym znanym w kraju i na świecie. Jest wizytówką kulturalną ponad 750-letniego Starego Sącza i jednym z najważniejszych elementów promocji naszego miasta i regionu.

Festiwal organizowany jest na przełomie czerwca i lipca od 1975 roku i stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów i zespołów na świecie. Organizacja Festiwalu oparta jest tradycję kultywowania muzyki w klasztorze klarysek i odkrycie starodruków muzycznych należących do najstarszych w Polsce i jednych z najstarszych w Europie. Pierwsze edycje Festiwalu były dziełem Stanisława Gałońskiego, absolwenta dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie i twórcy cenionego zespołu Capella Cracoviensis, jego żony Bogny Gałońskiej i grupy miejscowych entuzjastów, wspieranych przez władze, przełożoną konwentu Klarysek i proboszcza miejscowej parafii. Koncerty odbywają się w kościele na terenie klasztoru i w kościele parafialnym. Dobór wykonawców, oprawa koncertów, dobra akustyka wnętrz i urok miasteczka nadaje Festiwalowi specjalnego klimatu i powoduje, że ma on dzisiaj liczne grono wiernych przyjaciół.

Melomani zjeżdżający na muzyczną ucztę do Starego Sącza mogli delektować się m.in. brzmieniem muzyki starogreckiej, pieśni średniowiecznej Europy i pieśni wielkopostnych z polskich kancjonałów barokowych, muzyki z uroczystości renesansowych, a z dzieł nowszych np. Wielką mszą h-moll Johanna Sebastiana Bacha czy oratorium Stworzenie świata Józefa Haydna. Wśród artystów i zespołów występujących na starosądeckim Festiwalu byli m.in. Kaja Danczowska, Elżbieta Stefańska, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Affabre Concinui, Hortus Artium, kameraliści Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz goście z zagranicy: Jordi Saval, René Clemencic, Benjamin Bagby, Freiburger Spielleyt, Leo Brass Quintet, Musica Antiqua, Ritornello, Sequentia. Nie zabrakło też spektakli tanecznych w wykonaniu baletu dworskiego Cracovia Danza.

Komentarze

Komentarze (4)

  • 28 lutego, 2017 o 11:29 am one

    gratuluję,

  • 1 marca, 2017 o 10:48 am yaki

    CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

  • 1 marca, 2017 o 10:51 am yaki

    Poprzedni post to oczywista pomyłka, proszę nie publikować

  • 2 marca, 2017 o 9:17 am kałamarz

    A jakie to ma znaczenie. Większość komentarzy to oczywiste pomyłki. Wyluzuj.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"