Kultura

39. Druzbacka. Konkurs muzyków, instrumentalistów, śpiewaków i drużbów weselnych

Opublikowano: 10 maja, 2022 o 6:58 am   /   przez   /   komentarze (0)

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 39. DRUZBACKĘ – Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych, która odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu. W dniach 12 i 13 maja odbędą się prezezntacje konkursowe, a 15 maja – ogłoszenie wyników oraz koncert laureatów.

Uczestnicy konkursu oceniani będą w kategoriach wiekowych:
– dziecięcej (od 10 do 13 lat),
– młodzieżowej (od 14 do 17 lat),
– dorosłych (od 18 lat).

Spośród laureatów Komisja dokona kwalifikacji na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

DRUZBACKA to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jego początki sięgają roku 1980. Swym zasięgiem obejmuje regiony: Lachów Sądeckich, Lachów Limanowskich, Lachów Szczyrzyckich, Górali Sądeckich, Górali Nadpopradzkich, Górali Babiogórskich, Kliszczaków, Zagórzan i Pogórzan.

„Podstawowym założeniem programowym konkursu było i jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej (…) z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce, śpiewie, z pokazaniem dawnej formy indywidualnej i zespołowej gry na instrumentach a ukazanej z obowiązującym w tradycji obyczajem. Cel tego konkursowego przeglądu jest konsekwentnie przestrzegany i dzięki temu z roku na rok, nie ginie a wzrasta świadomość wartości muzycznej kultury ludowej – docenia się dawny repertuar, wydobytą z zapomnienia starą, modalną pieśń, uznaje się sens właściwego zestawu instrumentów w muzyce swojego regionu, bo bogata kolorystyka i oryginalne współbrzmienia są charakterystyczne i niepowtarzalne.”

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a