Kultura

Cztery płyty z kolędami w Fonotece Powiatu

Opublikowano: 22 grudnia, 2018 o 10:59 am   /   przez   /   komentarze (0)

Fonoteka Powiatowa wzbogaciła się o cztery kolejne pozycje. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył „płyty matki” zespołom regionalnym Echo Jaworza, Jurkowanie, Świniarsko i Muzyka Błankowiany. Na wszystkich czterech krążkach są kolędy.

Echo Jaworza nagrało płytę pt. „Witaj Gwiazdo Złota”. Zespół istnieje od 2005 r.  Do tej pory wydał jedną płytę – „Wizytówka Ptaszkowej”, zawierającą 15 autorskich utworów oraz przyśpiewek Lachów Sądeckich.

Zespół Jurkowanie (powiat limanowski) istnieje od 1966 r.  Odtwarza zwyczaje i obrzędy regionu Zagórzan, a repertuar oparty jest na autentycznych pieśniach, muzyce i gwarze. Przedstawiciele zespołu odebrali z rąk starosty płytę pt. „Jurkowskie kolędowanie”.

Zespół Pieśni i Tańca Świniarsko otrzymał płytę pt. „W wigilijną noc”. Jest obecny na muzycznej scenie od 2007 r. Powstał, by kultywować i popularyzować wśród dzieci i młodzieży piękno folkloru Sądecczyzny oraz dbać o tradycję przodków. Przy zespole działają szkółki gry na instrumentach ludowych, dzięki czemu w ramach tej formacji działają dwie kapele – dziecięca i młodzieżowa.

Kapela rodzinna Muzyka Błankowiany z Piwnicznej-Zdroju odebrała płytę „Błankowiańska nuta”. Zespół założony przez długoletniego kierownika Zespołu „Dolina Popradu” Edwarda Grucelę kultywuje tradycję Czarnych Górali.

W tym szczególnym roku stulecia odzyskania niepodległości musimy pamiętać, że nasz naród nie mógłby przetrwać zaborów, gdyby nie kultura, która go scalała – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. – Powiat doceniał i nadal będzie doceniał działalność zespołów regionalnych. A Sądecczyzna jest w nie szczególnie bogata, ponieważ w regionie działa ponad sto takich kapel.

Dodajmy, że płyty wydawane pod patronatem starosty, nagrywane są w studiu Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. Łącznie z krążkami wręczonymi dziś przedstawicielom zespołów Fonoteka Powiatowa liczy już 158 pozycji.

Fot. Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a