Kultura

Dobre książki nie przemijają

Opublikowano: 23 listopada, 2022 o 8:01 am   /   przez   /   komentarze (0)

W mijającym roku (2022) Szkoła Podstawowa im. Stefana Pawlika w Rytrze wspomina 75 rocznicę istnienia biblioteki szkolnej i 65 rocznicę pierwszego wydania „Rogasia z Doliny Roztoki” Marii Kownackiej z ilustracjami Witolda Chomicza. Z tej okazji, szkoła realizuje projekt pt. „Dobre książki nie przemijają” .

Biblioteka szkolna gromadzi książki od 1947 roku. Najstarsze książki w jej zbiorach to pozycje wydane przed II wojną światową i tuż po wojnie. Wiele z nich to unikatowe wydania ze względu na ilustracje i jakość wydania, w tym bezcenne pierwsze wydania książek Marii Kownackiej. Wiele z tych pozycji do dzisiaj należy do kanonu literatury dziecięcej. Stąd pomysł na odnowienie niektórych wartościowych pozycji książkowych oraz zakup nowości, w tym odpowiedników tych sprzed lat. Nasze życie podlega coraz bardziej względom estetycznym.

Wiele różnych elementów naszego otoczenia poddawanych zostaje rewitalizacji. Od zabytków przez obiekty użyteczności publicznej do obszarów zielonych. Chcemy otaczać się nowymi przedmiotami a jednocześnie doceniamy wartość pamiątek i przedmiotów o wartości historycznej, wspominkowej. Rewitalizacja książek ma na celu ukazanie nieprzemijającej wartości książki oraz biblioteki jako miejsca, które książkę przechowuje – nawet jeśli jest to biblioteka wiejskiej szkoły. Współczesne nowe książki odpowiadają na zapotrzebowania estetyczne współczesnego człowieka jeśli chodzi o szatę graficzną. Dziecko chętniej bierze do ręki książkę ładnie wydaną. Temu służy zakup nowości z projektu. W to pragnienie otaczania się przedmiotami estetycznymi, chcemy wkomponować również książki introligatorsko odnowione. Pozwoli to wzbogacić ofertę biblioteki o pozycje unikatowe dla poszukujących czytelników.

Do naszej szkoły uczęszcza kolejne pokolenie dzieci. Odnowiona książka zaniesiona przez dziecko do domu, może być tą, którą przed laty wypożyczyła mama czy babcia. To może wywołać niespodziewane reakcje. Może spowodować, że ktoś kto już nie czyta, na nowo sięgnie po literaturę. Nauczyciel wypożyczający baśnie na lekcję, może wziąć dwa egzemplarze nowy i kilkudziesięcioletni odnowiony. Może w ten sposób pokazać dzieciom nieprzemijalność wartości, które niosą baśnie. Dziecko, które czyta, to dziecko dynamicznie rozwijające się, sprawne intelektualnie, twórcze, myślące, zadające twórcze i problemowe pytania. Zadanie ujęte w ramy projektu, który wzbogacił zbiory biblioteki, sfinansowała Fundacja PZU.
Piotr Kulig, bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Rytrze

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"