Kultura

Dominik Szmajda na Bonawenturze

Opublikowano: 5 lutego, 2015 o 6:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

Dominik Szmajda – podróżnik, fotograf, współwydawca książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” Kazimierza Nowaka. W ostatnich latach odbył kilka wypraw rowerowych: Maroko, Sahara Zachodnia, Mauretania, Mali (2008/2009), Libia (2009/2010) i Czad (2011). Laureat nagród na festiwalach podróżniczych, autor wystaw fotograficznych. Jeden z liderów projektu „Sztafeta Afryka Nowaka”, współzałożyciel i prezes Fundacji im. Kazimierza Nowaka.

W tym roku będzie gościem V Jubileuszowego Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura w Starym Sączu. Podczas prelekcji opowie nam o swojej ostatniej wyprawie – Aztorin Expedition – spływ dziką rzeką Dja w Kamerunie….męska rzecz, Afryka, las równikowy, i dzikie plemiona.

Pewnego razu zebrało się czterech facetów po czterdziestce (mniej więcej) i aby zaradzić kryzysowi wieku średniego, postanowili przeżyć prawdziwie męską przygodę. W tym celu wybrali się do centralnej Afryki na spływ rzeką Dja. Oprócz nazwy o rzece wiedzieli tylko tyle, że płynie przez dziewicze lasy deszczowe Kamerunu, jedne z największych i najlepiej zachowanych w całej centralnej Afryce. Chłopcy nie chcieli ułatwień – postanowili wybrać się w nieznane bez zbędnych formalności, przewodników, tragarzy itp. Jak przygoda, to na całego. Dwie dmuchane kanadyjki przytargali do dżungli z Polski, a w pozostałych workach – prowiant na miesiąc, sprzęt biwakowy i kilkaset gigabajtów pamięci na kartach swych kamer i aparatów. Z niewyraźnych google’owych map można było wyczytać, że na ich trasie będzie kilkanaście katarakt do pokonania. A że nikt z chłopaków nie miał większych doświadczeń w kajakarstwie górskim – tym przygoda szykowała się ciekawsza…

 

Naprawdę warto z nami być….już 20 marca w Kinie Sokół!

 

 

źródło: travenalia.pl/ Facebook

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"