Kultura, Z ostatniej chwili

Duda, Trump i Georg W. Bush w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu

Opublikowano: Lipiec 30, 2020 o 8:43 am   /   przez   /   komentarze (0)

Muzeum Regionalne w Starym Sączu wzbogaciło się o oryginalny autograf kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga W. Busha. Był on 43 prezydentem w latach 2001-2009.

Autograf wraz z odznaką prezydencką, która noszona jest przez Głowę Państwa USA w klapie marynarki przekazał p. Adam Skwarło, starosądeczanin mieszkający od lat w Nowym Sączu. Pan Adam w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku działał w strukturach  Solidarności. Postanowił napisać list do państwa Barbary i Georga  H. W.  Busha (seniora), na ich prywatny adres w Teksasie,  oceniający ówczesną sytuację polityczną w Polsce  z prośbą o przekazanie go synowi, urzędującemu prezydentowi. Jakież było jego zdziwienie gdy po kilku miesiącach w październiku 2001 r. nadeszła przesyłka z Białego Domu. W niej koperta z oryginalnym drukiem z napisem po angielsku „Thank you for your kindgesture. I appreciate jour good wishe”. („Dziękuję za miły gest, doceniam. Jestem wdzięczny za życzenia”) i odręczny podpis -George W. Bush. Dołączona była odznaka oraz 3 cygara w etui. (nie zachowały się do dnia dzisiejszego).

Adam Skwarło już dawno postanowił przekazać pamiątki prezydenckie z USA do   starosądeckiego muzeum. Dla siebie zrobił faksymile. Przekazanie nastąpiło w ostatnią niedzielę.

Pomału tworzy się nam kolekcja autografów osobistości światowego formatu. Mamy już autograf papieża Jana Pawła II, prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, przekazany przez naszego prezydenta Andrzeja Dudę, prezydenta Lecha Kaczyńskiego i urzędującego prezydenta Polski oraz  ostatnio  otrzymany –  prezydenta Georga W. Busha -mówi Andrzej Długosz, kustosz muzeum.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a