Kultura, Z ostatniej chwili

Dzieci z Sądecczyzny zaśpiewały dla duńskiej pary książęcej

Opublikowano: Listopad 29, 2019 o 7:43 am   /   przez   /   komentarze (0)

25 listopada dzieci i młodzieży z zespołów ludowych Bystro Kicora (Przysietnica), Rytrzoki (Ryto) i Małe Piwnicoki (Piwniczna-Zdrój) wspólnie z Czesławem Mozilem zaśpiewały dla księcia Fryderyka oraz księżnej Marii Elżbiety podczas koncertu z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i Danii, który był zwieńczeniem wizyty duńskiej pary książęcej w Polsce.    

Udział naszych dzieci w koncercie „THE 100th ANNIVERSARY OF DIPLOMATIC RELATIONS BETWEEN DENMARK & POLAND”, który odbył się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, to spontaniczna kontynuacja wspólnego projektu z Czesławem Mozilem,  jakim było nagranie kilka miesięcy temu teledysku „Dalej jazda Panie Gazda”. Jest to ogromna szansa pokazania dzieciom, że folklor może być przepustką do wielkiego świata – powiedziała Monika Florek, prezes Stowarzyszenia Górale Karpat, które jest inicjatorem i organizatorem projektu.

Wydarzenie to dało również możliwość promocji naszego regionu nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej uświadamiając fakt istnienia innych regionów góralszczyzny poza Podhalem – dodaje Monika Florek.

Udział dzieci z Sądecczyzny w koncercie został zaznaczony również w inny szczególny sposób. Adrian i Julka z zespołu Bystro Kicora w Przysietnicy, witali bowiem przybyłą parę książęcą.

Udział w koncercie to część projektu „ TYLKO ORŁY SZYBUJĄ NAD GRANIĄ – wielka przygoda małych górali”, który jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Stowarzyszenie Górale Karpat, które zorganizowało udział dzieci w koncercie i cały pobyt w Warszawie to grupa mieszkańców z Nadpopradzia, która od ponad 10 lat działa  w regionie. Członkowie wywodzą się z różnych środowisk, mają różne doświadczenia życiowe i zawodowe, ale łączy ich miłość do regionu i troska o jego dziedzictwo kulturowe.

Do najważniejszych projektów należy szereg działań na rzecz powrotu pasterstwa (organizacja konferencji „Pasterstwo szansą Sądeczczyzny”, powrót czarnych owiec na nadpopradzkie hale) oraz szereg działań mających na celu zachowanie kultury ludowej i pasterskiej oraz tożsamości kulturowej  mieszkańców w odniesieniu do współczesności czego przykładem jest nagrany wspólnie z Czesławem Mozilem utwór i teledysk „Dalej jazda Panie Gazda”.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a