Kultura

„Dziennik Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal”

Opublikowano: Listopad 13, 2019 o 7:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek oraz autorzy: Paweł Skorut i Piotr Wierzbicki zapraszają na promocję książki „Dziennik Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal”.

14 listopada 2019 (czwartek)
godz. 17.00
Gmach Główny Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
ul. Jagiellońska 56

Wstęp: 10 zł
Dla pierwszych 60 osób książka w cenie biletu

Inicjatywa „Stowarzyszenia NZS 1980” opublikowania zachowanych fragmentów dziennika Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” zasługuje na uznanie i wsparcie. Znajdujący się w zbiorach Muzeum Armii Krajowej im gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie dziennik przed kilku laty został przez muzealników krytycznie opracowany oraz poddany niezbędnym zabiegom konserwatorskim umożliwiającym odczytanie jego treści. Jest jedną z najcenniejszych pamiątek po mjr. Dobrzańskim i żołnierzach jego oddziału, dotychczas znaną jedynie historykom i zwiedzającym krakowskie muzeum. Bogata jest literatura poświęcona Henrykowi Dobrzańskiemu, pisał o nim m.in. wielki Melchior Wańkowicz oraz liczne grono badaczy i publicystów. Niniejsza publikacja stanowi zatem kolejną, ważną pozycję w bibliografii niezłomnego oficera Wojska Polskiego.
Marek Lasota Dyrektor Muzeum AK

Publikacja Dziennika Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” opracowanego przez Pawła Skoruta oraz Piotra Wierzbickiego jest inspirująca z innego powodu niż nowatorskie prace na temat „Hubala” historyków młodego pokolenia. Niewątpliwym walorem niniejszego wydawnictwa źródłowego jest upowszechnianie wiedzy o drugiej wojnie światowej poprzez ukazanie mało znanego dotąd polskim odbiorcom, a tym samym polskiej nauce – dziennika bojowego, który jest pisaną na gorąco relacją z działań oddziału w lutym i marcu oraz początku kwietnia 1940 roku. Czytelnik tych porwanych fragmentów tekstu, automatycznie zostaje wciągnięty w wir wydarzeń tego okresu i ma możność dotknąć żywej historii. […]
Fragment z recenzji dr hab. Tadeusza Kopysia

 ——————————–

Dr Paweł Skorut, adiunkt w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doktor nauk o polityce. Absolwent politologii na Wydziale Stosunków
Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i były pracownik krakowskiego oddziału IPN w Krakowie (2000–2014), członek PAU. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu bezpieczeństwa państwa, konstytucjonalizmu oraz reżimów politycznych w XX i XXI wieku.

Dr Piotr Paweł Wierzbicki, historyk i politolog, nauczyciel dyplomowany w Zespole Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Krakowie, współpracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Muzeum w Bieczu, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, laureat nagrody Szczęsnego Morawskiego (2018 r.) i były pracownik Muzeum AK w Krakowie. Konsultant merytoryczny, autor i współautor ponad 100 publikacji, wystaw w Polsce i za granicą.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a