Kultura

Eliminacje wojewódzkie I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka

Opublikowano: Wrzesień 11, 2019 o 6:49 am   /   przez   /   komentarze (0)

Zespół Mazowsze otwiera nowy rozdział w swojej historii! Jesienią 2019 roku odbędzie się pierwsza edycja Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Konkurs będzie wyjątkowy, albowiem przedmiotem rywalizacji będą w nim piosenki z repertuaru Zespołu Mazowsze. Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z utworami, które są dobrze znane wszystkim Polakom, z przebojami takimi jak Dwa serduszka”, Cyt, cyt”, Furman”, Kukułeczka”, Ej, przeleciał ptaszek” i zaproponować ich własną interpretację.

Harmonogram Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka przewiduje dwa etapy. Przesłuchania pierwszej części konkursu zostaną przeprowadzone w szesnastu ośrodkach wojewódzkich. Dla województwa małopolskiego przesłuchania odbędą się 7 i 8 października br. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do siedziby Mazowsza w Karolinie pod Warszawą .

Termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony do 2 października 2019 r. Uczestnicy będą rywalizować w czterech kategoriach wiekowych: 9-14, 15-19, 20-25 oraz 26+ lat.

Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się na stronie mcksokol.pl oraz mazowsze.waw.pl.

Laureatów poznamy 26 października 2019 podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie Zespołu Mazowsze” w Karolinie. Być może narodzi się wówczas nowa gwiazda na miarę Stanisława Jopka?

***

Konkurs im. Stanisława Jopka to wydarzenie o wyjątkowym charakterze z jeszcze jednego powodu. Zgodnie z zamysłem organizatorów ma być on hołdem złożonym wielkiemu soliście, który wraz z Zespołem Mazowsze zwiedził cały świat, wszędzie gorąco oklaskiwany Stanisławowi Jopkowi. Zapraszając wszystkie utalentowane wokalnie osoby z całej Polski do udziału w rywalizacji konkursowej Mazowsze realizuje jednocześnie misję wspierania młodych artystów w ich edukacji muzycznej, pomaga młodym ludziom w wyborze ścieżki kariery i za pośrednictwem konkursu pragnie zainteresować najmłodsze pokolenie utworami sięgającymi do bogactwa polskiej muzyki ludowej.

Kim był Stanisław Jopek? Genialny solista Mazowsza urodził się w 1935 roku we Lwowie. Inteligentny, o zawadiackim spojrzeniu, budzący powszechną sympatię, obdarzony charyzmą sceniczną i żywym temperamentem, słynął przede wszystkim z wyjątkowego głosu tenoru o barytonowym zabarwieniu. Jopek zachwycał nie tylko kunsztem wykonawczym, ale i osobowością. Jego popisowy numer to Furman.

Stanisław Jopek rozpoczynał karierę w zespole Pieśni i Tańca Skolimów, ale długo nie zagrzał tam miejsca. Zauroczona jego talentem do Zespołu Mazowsze” zaprosiła go Mira Zimińska-Sygietyńska. Z początku młody wokalista nie był przekonany do folkloru. Wolał muzykę poważną. Ale sile perswazji pani Miry Zimińskiej nie sposób się było oprzeć. I tak Jopek znalazł się w końcu w Mazowszu, choć zawsze szczerze mówił o swoich początkowych wahaniach. Decyzja przyszła po piosence (była to chyba melodia Cyt, cyt), śpiewanej przez chór Mazowsza na próbie opowiadał w jednym z wywiadów. Mój zachwyt wzbudziło nie tylko brzmienie, ale i wyrazistość każdego słowa. Pomyślałem, że tak nie zaśpiewa żaden chór operowy mówił.

***

Organizatorem I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka jest Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze, instytucja kultury o wieloletniej historii, przybliżająca szerokiemu gronu odbiorców polską muzykę tradycyjną w wersji stylizowanej. Mazowsze prowadzi także działalność na rzecz upowszechniania muzyki poważnej, wydając płyty i organizując koncerty z klasycznym repertuarem. Edukuje, w atrakcyjnej formie przekazując wiedzę o polskiej tradycji i historii, kształtuje i umacnia poczucie tożsamości narodowej Polaków. Jest organizatorem licznych wydarzeń muzyczno-tanecznych oraz teatralnych. I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka został sfinansowany z środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Podobnie, jak wszystkie działania Zespołu, również i Konkurs Jopka odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a