Kultura

Festiwal Bonawentura odsłonił karty

Opublikowano: 16 marca, 2023 o 10:17 am   /   przez   /   komentarze (0)

Tym razem program został podzielony na 5 bloków (od A do E) i dodatkowo w czwartek wieczorem (30 marca) został zaplanowany Prolog Festiwalu. Prolog został pomyślany w ten sposób, że podczas DKF-u Kinematograf w dniu poprzedzającym festiwal zostaną pokazane dwa filmy podróżnicze: włoski „Big North” i czeski „Connection”. Będą mogli je zobaczyć zarówno członkowie DKF Kinematograf jak i uczestnicy Bonawentury.

Dodatkową zachętą do wzięcia udziału w czwartkowym prologu jest fakt, że każdy uczestnik seansu który zakupi bilet w cenie 20 zł lub karnet na cały festiwal automatycznie stanie się członkiem DKF Kinematograf i otrzyma klubową kartę upoważniającą do bezpłatnego uczestnictwa we wszystkich czwartkowych seansach, aż do końca czerwca.

Przechodząc do szczegółów programowych. Organizatorzy w tym roku przewidzieli 10 pokazów podróżniczych biorących udział w plebiscycie publiczności i nagrodę za najlepszy pokaz Bonawentury 23.
Razem z naszymi prelegentami którymi będą m.in. : Magdalena Konik, Kaja Cyganik, Małgorzata Kluch, Zdzich Rabenda, Marcin Korzonek, Piotr Wnuk. Małgorzata Lebda, Karolina Kania, Dagmara i Leszek Jurkowscy odwiedzimy w tym roku m.in.: Gruzje, Kanadę, Chiny, Chile, Laos, Nową Kaledonię i zachwycającą wyspę Sokotrę leżącą na Oceanie Indyjskim niedaleko wejścia do Zatoki Adeńskiej. Zamieszkamy w jaskini na Teneryfie oraz przebiegniemy wzdłuż Wisły. Będziemy wjeżdżać rowerem na szczyt wulkanu, podróżować konno i na wielbłądach. Będziemy pokonywać najtrudniejsze i najpiękniejsze drogi wspinaczkowe.

Gośćmi specjalnymi w tym roku będą Barbara Prymakowska nazywana często najszybszą babcią świata oraz szeroko znany podróżnik i autor bestsellerowych książek reporterskich Tomasz Michniewicz.

Osiemdziesięcioletnia Barbara Prymakowska jest wielokrotną mistrzynią świata masters w biegach górskich. Ukończyła kilkadziesiąt maratonów oraz biegów górskich. Mimo swojego wieku jest osobą bardzo aktywną i łamie tym samym wszelkie stereotypy dotyczące seniorów. W 2016 roku przebiegła maraton w Chicago. Ponieważ wcześniej ukończyła takie biegi w Londynie, Berlinie, Tokio, Nowym Jorku i Bostonie, zaliczyła tym samym sześć najważniejszych maratonów świata, jako czwarta Polka zdobywając medal “World Marathon Majors”. Uprawia także biegi na rolkach i nartach, a w roku 2011 jako pierwsza Polka po 65. roku życia zdobyła Mount Blanc.
Tomek Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor sześciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji w Trójce, Jedynce, Radiu Zet oraz współzałożyciel Radia 357. Jeden z najwyżej cenionych mówców motywacyjnych w Polsce. Laureat m.in. nagrody National Geographic „Traveler”, czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel oraz nagrody Osobowość Roku. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Z plecakiem przejechał 64 kraje, większość wielokrotnie. W podróży spędza często połowę roku. Promuje odpowiedzialne podróżowanie i świadomość ekologiczną.

Wielką atrakcją tegorocznej Bonawentury będą starannie wyselekcjonowane filmy górskie i eksploratorskie, nagradzane na wielu festiwalach.

Filmom będzie poświęcony specjalny blok filmowy D, który rozpocznie się w niedzielne przedpołudnie. Dodatkowo krótkie filmu zostaną włączone do wszystkich pozostałych bloków (A.B.C i E). W ten sposób podczas festiwalu zobaczymy aż 9-ieć tytułów: House of the Gods, Śniła mi się połonina, Spectre, Carpatii Romanesti, Climbing Iran i 4 krótkie filmy ze sławnego cyklu Reel Rock 16. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert muzyki fado w wykonaniu Portugalczyka Joao de Soussy w niedzielę wieczorem.

PROGRAM

CZWARTEK 30.III.2023 (PROLOG FESTIWALU)
19.00 – 21.30
film „Connection” (Czechy, 29 min)
i film „Big North” (Włochy, 82 min) w DKF Kinematograf

PIĄTEK 31.III.2023

BLOK A 18.30 – 22.30
otwarcie i film „Carpati Romanesti” (Polska, 12 min)
Karolina Ośka “Ściany Yosemite i innne klasyczne prześcia big wallowe”
film REEL ROCK 16 “Barefoot Charles”, (USA, 21 min.)
Zdzich Rabenda „Jak zamieszkałem w jaskini na Teneryfie”
Wiktoria Kotwicka „Ameryka Południowa śladami Taty”

SOBOTA 1.IV.2023

BLOK B 11.00 – 16.00
Kaja Cyganik „Kanada, eh? – najlepszy kraj do życia z perspektywy emigrantki”
Piotr Wnuk „Animizm oraz ludowe zwyczaje i przesądy rdzennej ludności Laosu”
film REEL ROCK 16 “Big Things to come”, (USA, 21 min.)
Magdalenia Konik “Mieszkając z tuszeckimi góralami”
Karolina Kania „Nowa Kaledonia – zostanie przy Francji czy wybije się na niepodległość?”

Przerwa

BLOK C 16.30 – 21.30
Małgorzata Kluch i Kasper Rosiak „Chiny mniej oczywiste, czyli Państwo Środka z perspektywy nauczycieli j.angielskiego”
Marcin Korzonek „Rowerem na 6000 m w Chile”
film REEL ROCK 16 „Bridge Boys”, (USA, 28 min.)
Dagmara i Leszek Jureccy „Sokotra – smocza karawana”
Małgorzata Lebda, Rafał Siderski „Czytanie wody – biegowe 1113 km wzdłuż Wisły”

NIEDZIELA 2.IV.2023

BLOK D 11.00 – 15.30
film „Connection” (Czechy, 29 min)
film „Climbing Iran”, (Włochy, 57 min.)
film “House of the Gods”, (Wlk. Bryt., 44 min.)
film REEL ROCK 16 “Cuddle”, (USA, 49 min.)
film “Śniła mi sie połonina”, (Polska, 83 min.)

Przerwa

BLOK E 16.30 – 21.15
film “Spectre”, (USA, 49 min.)
film “Babcia na medal” (Polska, 25 min) i spotkanie z bohaterką filmu Barbarą Prymakowską i reż. Ilona Ptak
gość specjalny Tomek Michniewicz “Chrobot. O tym, czego w podróży nie da się zobaczyć”
20.00 koncert Joao de Sousa “Nie tylko fado”


Karnety na cały festiwal można już kupić TUTAJ

lub w Informacji Turystycznej w Starym Sączu, Rynek

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a