Kultura

Główny szlak Beskidu Sądeckiego

Opublikowano: 3 stycznia, 2015 o 9:40 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Główny Szlak Beskidu Sądeckiego (GSBS) to szlak turystyczny mierzący około 200 kilometrów, poprowadzony po całym paśmie Beskidu Sądeckiego. Szlak rozpoczyna i kończy się w miejscowości Piwniczna-Zdrój. Prowadzi wieloma szlakami, ścieżkami przyrodniczymi, a nawet ścieżkami rowerowymi, chociaż tych ostatnich jest tylko kilka kilometrów. Szlak przechodzi przez najważniejsze szczyty i miejscowości Beskidu Sądeckiego, pomija jednak takie miasta jak Nowy Sącz i Stary Sącz. Wędrowcy odwiedzą między innymi Krynicę-Zdrój, Muszynę, Rytro, Szczawnicę czy Piwniczną-Zdrój, 4 schroniska PTTK, chatki górskie i zobaczą sporo atrakcji Ziemi Sądeckiej. Zachwyć się Beskidem Sądeckim.

Po projekcie Korona Ziemi o którym pisaliśmy https://www.starosadeckie.info/kultura/korona-ziemi-sadeckiej Angelika i Mateusz (mynaszlaku.pl) wprowadzili drugi projekt, który opracowywali od kilku miesięcy.

Za początek, a zarazem koniec szlaku Angelika i Mateusz  wybrali turystyczną miejscowość Piwniczną-Zdrój, do której bez problemu dostaniemy się autobusami z Nowego Sącza, które kursują na tej trasie co kilkanaście minut.

-Tak jak w naszym pierwszym projekcie, tak i tutaj nie ma żadnych odznak za przejście szlaku. Warto mieć jedynie mały dzienniczek – na przykład zeszyt lub kartę potwierdzeń, którą można pobrać ze strony www.mynaszlaku.pl Będzie nam to potrzebne do dokumentowania przebytych wycieczek, zbierania pieczątek czy dodawania zdjęć. Nie możemy zaproponować żadnych gratyfikacji za przejście Głównego Szlaku Beskidu Sądeckiego, jednak stworzymy na naszym blogu zakładkę „Zdobywcy”, w której będziemy dokumentować nazwiska śmiałków, którzy odważą się podjąć wyzwanie i przejdą się szlakami Beskidu Sądeckiego. Nie będą obowiązywać tutaj żadne rygorystyczne terminy, przejścia szlaku w 10 czy 15 dni. Będzie można to zrobić, albo podczas kilku czy kilkunastu wycieczek, albo za jednym zamachem. Według nas – narzucanie terminu, w którym trzeba się zmieścić, żeby coś za to otrzymać mija się z celem. Lepiej iść spokojnie i zobaczyć więcej. Za początek zdobywania GSBS uważa się 01.01.2015r. -relacjonują Angelika i Mateusz.

Główny Szlak Beskidu Sądeckiego jest to idealna propozycja na dłuższy urlop. Podróżnik przeżyje niesamowitą przygodę, nocując w schroniskach, w namiocie, budząc się gdzieś na łące razem z wschodzącym słońcem, ogrzewając się przy ognisku czy zawierając nowe znajomości. Będzie można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy – od popularnych miejscowości turystycznych i uzdrowiskowych po wodospady, rezerwaty i fantastyczne widoki na tatrzańskie wierzchołki.

Trasa została wytyczona różnymi szlakami, ścieżkami przyrodniczymi i ścieżkami rowerowymi. Wiadomo, że szlaków turystycznych jest najwięcej, natomiast ścieżki to tylko mała część, dodana, żeby połączyć ze sobą ważniejsze szlaki i pokazać walory przyrodniczo-krajoznawcze pasma. Do projektu zastosowano najnowsze wydanie mapy Beskidu Sądeckiego, wydawnictwa Compass.

Główny Szlak Beskidu Sądeckiego jest projektem autorskim Angeliki i Mateusza, do którego posiadają wyłączne prawa!

Przechwytywanie

źródło: www.mynaszlaku.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"