Kultura, Z ostatniej chwili

Goran Bregović i inne legendy muzyki bałkańskiej wystąpią w Barcicach

Opublikowano: 13 sierpnia, 2019 o 8:03 am   /   przez   /   komentarze (0)
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „The Legendary!”. W Barcicach nad Popradem między 29 a 31 sierpnia usłyszymy prawdziwe legendy. Pannonica Festival to jeden z najważniejszych festiwali muzyki etnicznej i bałkańskiej w Polsce. Co roku przyciąga liczną, kolorową, międzynarodową publiczność szukającą wyjątkowych wrażeń i emocji a przede wszystkim – tradycyjnej muzyki.

Po pierwsze: Kočani Orkestar

Historia zespołu brzmi trochę jak bajka, są biedne początki, jest dobra wróżka, czy jak kto woli królewicz, jest wreszcie wielkie szczęście, uznanie i docenienie. W niewielkim miasteczku Koçani Orkestar (wym. Koczani) we wschodniej części górzystego kraju, którego oficjalna nazwa obecnie brzmi Północna Macedonia w połowie lat 90-tych XX. wieku powstał zespół, który z czasem stał się prawdziwą legendą współczesnej bałkańskiej sceny muzycznej. Dudniące bębny, rytmiczne dęciaki, pełne pasji solówki na trąbce, ale przede wszystkim szczera radość i energia, która porywa do tańca, to ich znaki rozpoznawcze. Całość w nietypowej dla nas, choć charakterystycznej właśnie dla Bałkanów i Bliskiego Wschodu zachwianej rytmice, zwanej aksak, w której rytm wybijany jest w sygnaturze 7/8. Koçani Orkestar to zespół wyjątkowy. Zach Condon z zespołem Beirut, wielokrotnie wykonywał ich największy przebój „Siki Siki Baba”. To właśnie ten utwór został włączony do ścieżki dźwiękowej hollywoodzkiego hitu filmowego „Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. Idąc dalej: Koçani Orkestar zagrali na najbardziej znanych festiwalach i ciągle koncertują na całym świecie, ale mimo tego, że osiągnęli międzynarodową sławę, nadal grają u siebie na macedońskich weselach. O znakomitych umiejętnościach zespołu możecie przekonać się w pierwszy dzień festiwalu: w czwartek 29 sierpnia.

Po drugie: Goran Bregović and Wedding & Funeral Band

Najbardziej znany muzyk Bałkanów, uwielbiany przez polską publiczność – Goran Bregović,  będzie gwiazdą siódmej edycji festiwalu Pannonica, który jest najważniejszym w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie świętem kultury bałkańskiej. Goran Bregović jest najsłynniejszym muzykiem regionu bałkańskiego. Syn Serbki i Chorwata jest doskonałym wyrazicielem emocji targających mieszkańcami bałkańskiego tygla. Wrodzone wyczucie rytmu i harmonii scenicznej sprawiają, że jego koncerty są jednymi z najbardziej oszałamiających i atrakcyjnych widowisk. W piątek 30 sierpnia, Goran Bregović w towarzystwie legendarnej już Orkiestry Weselno–Pogrzebowej przedstawi polskiej publiczności swoje największe, doskonale znane w naszym kraju przeboje oraz utwory z ostatniego, świetnie przyjętego przez krytyków na całym świecie albumu – „Three Letters from Sarajevo” (koncert jest częścią europejskiej trasy koncertowej pod tym samym tytułem). Niesamowita energia, która przepełnia twórczość kompozytora, zjednuje mu rzesze fanów, przyprawia o zawrót głowy i porywa do tańca. Występy Gorana Bregovića z Orkiestrą Weselno–Pogrzebową to intensywne, egzotyczne widowisko, które przynosi przyjemność widzom w każdym wieku. A dla fanów festiwalu Pannonica to najbardziej wyczekiwane wydarzenie, klasyka gatunku, której nie mogło zabraknąć na scenie w Barcicach – „w krzakach nad Popradem”. To będzie prawdziwa wybuchowa mieszanka różnych kultur i nacji. Muzyka Gorana Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów. Charakterystycznym rysem jego utworów jest zapadające w pamięci ciepłe brzmienie orkiestry dętej i tradycyjna wielogłosowość. Kompozytor i gitarzysta otwarcie przyznaje się do tego, że kocha rock’n’rolla i sam dyryguje orkiestrą grając na gitarze elektrycznej i nie pozwalając roztańczonej publiczności na chwilę oddechu. Twórczość Bregovića jest jedyna w swoim rodzaju. W jawny sposób odwołuje się do słowiańskiej tradycji. Żaden inny kompozytor nie odważyłby się połączyć bułgarskiej polifonii, orkiestry dętej i piosenek popowych.  Artystę cechuje kosmopolityzm i umiejętność łączenia wielu gatunków muzycznych. Udało mu się znaleźć wspólny język i stworzyć „artystyczny duet idealny” z pochodzącym również z Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem tej współpracy były wybitne i niepokojące filmy: „Czas Cyganów”, „Arizona Dream” i „Underground”. Za muzykę do tego ostatniego filmu, Bregović otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 1995 roku. Było to dla niego drugie wyróżnienie. Rok wcześniej, Bregović odebrał nagrodę za mistrzowskie arcydzieło, jakim była muzyka do filmu „Królowa Margot”. Koncert Gorana Bregovića, będzie koncertem finałowym drugiego dnia Festiwalu Pannonica – w piątek 30 sierpnia.

Po trzecie: The Bulgarian Voices Angelite

The Bulgarian Voices – Angelite to nazwa używana przez zespół od 1995 roku. Ale chór istnieje od polowy lat osiemdziesiątych. Od 1987 roku datuje się współpraca z agencją producencką i menedżerską Jaro, która stoi za międzynarodowym sukcesem zespołu. Nikt kto zetknął się z muzyką chóru Angelite nie jest w stanie wyrzec się fascynacji i zauroczenia jego brzmieniem. Przed upadkiem żelaznej kurtyny był znany tylko wtajemniczonym na Zachodzie, ale potem Bulgarian Voices ruszył na podbój świata. W 1993 roku (oraz powtórnie, rok później) zespół otrzymał  nominacje do nagrody Grammy. Chór, m.in. wystąpił na gali z okazji przyznania  Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo w 1996 roku (wspólnie z Janem Garbarkiem) oraz na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji 850-lecia założenia Moskwy. Koncertował na całym świecie od Watykanu po Indie, od Meksyku po Japonię. Zespołowi poświęcono też rozkładówkę w The New York Times. W 2003 roku Phil Collins skomponował specjalnie  dla chóru Angelite utwór  Transformation, który stał się tytułowym utworem disneyowskiej produkcji „Mój brat niedźwiedź” (Brother Bear). Chór kobiecy – Bulgarian Voices Angelite, prezentuje niezwykły program muzyczny, w którym tradycyjny, wręcz starodawny folklor miesza się z nowoczesnością. Zróżnicowany program koncertu podkreśla wyjątkowe walory wokalne 20 śpiewaczek – dysponujących niezwykłym polifonicznym instrumentem w postaci głosów chórzystek i solistek  – kontynuatorek sławnej, wielowiekowej tradycji bułgarskiej sztuki śpiewu. Dawne, ludowe i jednocześnie postmodernistyczne brzmienie Angelite uświadamia nam, że ludzki głos jest najpotężniejszym, najbardziej wszechstronnym instrumentem, jaki kiedykolwiek stworzono. Bez zbędnych ozdób, bez barier kulturowych i językowych, występy zespołu zapewniają jedno z najbardziej wyjątkowych i fascynujących doświadczeń we współczesnej muzyce. The Bulgarian Voices Angelite do usłyszenia w ostatni dzień Festiwalu Pannonica – w sobotę 31 sierpnia.

Po czwarte: Bora Dugić

Tym, kim dla Rumunów jest wirtuoz fletni pana Georghe Zamphir, tym dla Serbów jest Bora Dugić, mistrz fletów, flecików i fujarek, które Serbowie chętnie określają wspólną nazwą „frula/frule”. Prawdziwy ambasador serbskiej muzyki na całym świecie. Borislav Dugić „Bora” urodził się w miasteczku Djurdjevo, w pobliżu miasta Kragujevac w regionie Szumadija w środkowej Serbii. Z wykształcenia matematyk, szybko dał wciągnąć się w wir muzyki po tym jak trafił do ludowego zespołu „Abrašević”, gdzie tak na serio rozpoczął grę na instrumencie. Po przeprowadzce do stolicy został przyjęty do Wielkiej Orkiestry Ludowej Radia i Telewizji Belgrad. Od czasu wydania swojego pierwszego albumu, „The magic flet Bora Dugić” (1979), wydał sześć autorskich płyt, ale jego utwory regularnie pojawiają się także na składankach z serbską i bałkańską muzyką, a także zyskują popularność na całym świecie jako „muzyka relaksacyjna”. Bora Dugić jest laureatem niezliczonej ilości nagród państwowych w uznaniu za zasługi dla serbskiej kultury. Otrzymywał również nagrody i wyróżnienia na zagranicznych festiwalach, m.in.: w Monachium, Paryżu, Chicago i Montreux. Muzyka Bory Dugića została doceniona w muzyce popularnej, filmie i telewizji. Kompozytor zrealizował kilkanaście ścieżek dźwiękowych do filmów fabularnych i dokumentalnych. Cieszy się również uznaniem w świecie muzyki poważnej, gdzie współpracował, m.in.: z Jordi Savallem. Koncertował na całym świecie od USA po Japonię i Australię. W 2013 roku miał tam swój solowy koncert w słynnym gmachu Opery w Sydney. W 2019 roku obchodzi wyjątkowy jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że możemy gościć Maestro Borę Dugića na naszym festiwalu, jako jedną z naszych najwybitniejszych Legend. – Jesteśmy cząstką wielkiej tradycji muzycznej – Życie jest krótkie, więc trzeba słuchać najwspanialszej muzyki – mówi artysta, podkreślając, że w natłoku różnej muzyki, także złej trzeba wybrać tę właściwą.

To tylko cztery z licznych powodów, by wybrać się na Pannonica Festival 2019

Równie dobrze „legendarny” można powiedzieć o bułgarskiej grupie Bisserov Sisters, która z wielkimi sukcesami koncertuje już od lat 70-tych XX wieku, czy o węgierskim zespole EtnoRom, który jest w prostej linii spadkobiercą kultowego Kalyi Jag. Tegoroczny line-up Pannoniki dopełniają dwa polskie składy: Bum Bum Orkestar i Adam Strug (z zespołem), włoski BaroDrom Orkestar, ukraiński Luiku, Francuski Aalma Dili oraz serbsko-polski projekt Stefan Mladenović Orkestar z gościnnym udziałem młodej polskiej wokalistki Heyli. Stefan to sukcesor jednego z najbardziej utytułowanych rodów serskich trębaczy z miasta Vranje, sam będący zwycięzcą festiwalu w Guczy z ubiegłego roku. – dopowiadaWojciech Knapik, dyrektor festiwalu.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"