Kultura, Z ostatniej chwili

Grupy kolędnicze zaprezentowały się online

Opublikowano: 3 lutego, 2021 o 8:36 am   /   przez   /   komentarze (0)

Zakończył się XVII Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych SĄDECKIE KOLĘDOWANIE. W tym roku, z uwagi na pandemię, miał on formułę online. Mimo tych utrudnień, w konkursie wzięło udział wiele zespołów kolędniczych.

W sali obrad Urzędu Gminy Kamionka Wielka odbyła się projekcja nadesłanych programów kolędniczych i ich ocena.

Komisja Artystyczna w składzie: Magdalena Kroh – etnograf (przewodniczący),

Marta Smólczyńska – etnolog i Aleksander Smaga – muzyk, po obejrzeniu, wysłuchaniu i ocenie 19 grup kolędniczych, w tym pięciu w kategorii wiekowej dziecięcej, trzech w kategorii młodzieżowej i 11 grup dorosłych – reprezentujących gminy: Chełmiec, Grybów, Kamionka Wielka,  Podegrodzie –  przyznała następujące nagrody:

Kategoria grup dziecięcych: dwa równorzędne I miejsca otrzymują grupy kolędnicze: „Pasterze” z Boguszy i „Pasterze” z Królowej Górnej; dwa równorzędne  II miejsca przyznano grupom: „Z Gwiazdą” z Kąclowej i „Z szopką” z Mszalnicy; III miejsce otrzymuje grupa „Z gwiazdą” z Ptaszkowej.

Kategoria grup młodzieżowych: I miejsce – „Z turoniem” z Mszalnicy; II miejsce – „Trzej Królowie” z Ptaszkowej; III miejsce – „Herody” z Binczarowej.

Na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu zakwalifikowano sześć grup kolędniczych: „Z gwiazdą” z Kąclowej, „Pasterze” z Boguszy, „Pasterze” z Królowej Górnej, „Z szopką” z Mszalnicy, „Z turoniem” z Mszalnicy, „Trzej Królowie” z Ptaszkowej.

Kategoria grup dorosłych: pięć równorzędnych I miejsc otrzymują grupy: „Draby” z Boguszy, „Draby” ze Stróż, „Z turoniem” z Mszalnicy, „Herody” z Podegrodzia, „Z konikiem” z Podegrodzia; trzy równorzędne II miejsca  przyznano grupom: „Pasterze” z Mszalnicy, „Z turoniem” z Kamionki Wielkiej, „Z gwiazdą” z Podegrodzia; dwa równorzędne III miejsca  otrzymują grupy: „Draby” z Ptaszkowej i „Z turoniem” z Piątkowej. Wyróżnienie – grupa kolędnicza „Z szopką” z Podegrodzia.

Na Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Góralski Karnawał” w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja zakwalifikowała osiem dorosłych grup kolędniczych: „Draby” z Boguszy, „Z turoniem” z Mszalnicy, „Draby” ze Stróż, „Herody” z Podegrodzia, „Z konikiem” z Podegrodzia, „Pasterze” z Mszalnicy, „Z turoniem” z Kamionki Wielkiej, „Z gwiazdą” z Podegrodzia.

– Cieszymy się, że pomimo pandemii i formuły online, w przeglądzie wzięło udział aż dziewiętnaście grup, które prezentowały zróżnicowane formy kolędowania, ukazujące bogactwo tradycji regionu w tym zakresie – mówili jurorzy. – Poziom artystyczny i merytoryczny przedstawień utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie wśród grup dorosłych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom grup kolędniczych, ich instruktorom oraz realizatorom nagrań za wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie przedstawień.

Członkowie Komisji podziękowali także staroście nowosądeckiemu Markowi Kwiatkowskiemu za sfinansowanie kosztów organizacji przeglądu.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a