Kultura, Z ostatniej chwili

Gruziński wieczór Starosądeczan

Opublikowano: Lipiec 16, 2015 o 10:55 pm   /   przez   /   komentarze (8)

To był prawdziwy wieczór wspomnień….

Dzisiaj w Galerii pod Gniazdem w Starym Sączu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Gruzja oczami zespołu Starosądeczanie”. Głównym inicjatorem wystawy była Zofia Wcisło, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo.

Punktualnie o godzinie 18 w Galerii pojawili się „Starosądeczanie” oraz przyjaciele i sympatycy zespołu. Podopieczni Stowarzyszenia „Gniazdo” przygotowali, krótki skecz a wszystkich gości przywitał Wojciech Lasek i Marek Zięba.

DSCN1774

Chciałbym serdecznie podziękować pani Zofii Wcisło za zorganizowanie dzisiejszego spotkania oraz Dyrektorowi Wojciechowi Knapikowi za zainicjowanie tej współpracy między Mestią a Starym Sączem. Można oficjalnie powiedzieć, że zespół Starosądeczanie przetarł szlaki w kierunku Gruzji –powiedział Marek Zięba.

DSCN1809

A wszystko zaczęło się w 2014 roku……kiedy zespół Lagusheda ze Swaneti  przyjechał do Starego Sącza na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Tradycji „Malowana skrzynia” wspierającego i promującego działalność zespołu „Starosądeczanie” i był podejmowany przez członków zespołu. Współpraca została zainicjowana przez Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Narodziła się niezwykła więź, pomiędzy członkami zespołów. Rewizyta była tylko kwestią czasu…I tak też się stało. W kwietniu 2015 roku  „Starosądeczanie” zawitali do Gruzji, gdzie zostali gorąco przyjęci, pomimo niezbyt przyjemnej temperatury powietrza. Swanetia otoczona jest ogromnymi górami wiecznie pokrytymi śniegiem ze szczytami cztero i pięciotysięcznymi.Uznawana jest za jeden z najpiękniejszych regionów Gruzji. Stolicą Swaneti jest miasteczko Mestia zamieszkane przez 3500 mieszkańców. To własnie w takich okolicznościach przyrody narodziła się wielka Przyjaźń Polsko-Gruzińska:)

Kiedy przybyliśmy do Mestii to w Gruzji obchodzony był  Wielki Tydzień -opowiada Urszula Rój z zespołu Starosądeczanie – zostaliśmy zaproszeni na uroczystą kolację i pomimo Wielkiego Tygodnia towarzyszył nam śpiew i taniec. Pop (kapłan) z okazji naszej wizyty przełożył nabożeństwo Wielkiego Piątku o 3 godziny w związku z występem Starosądeczan. Byliśmy niezwykle zdumieni. Na cerkwii zawisła kartka z informacją, że są Polacy w gościnie i nabożeństwo odbędzie się z opóźnieniem.

To co mnie mogło spotkać dobrego w życiu  to własnie przynależność do Starosądeczan. Dzięki temu mogłam zawitać do Gruzji. Powiem więcej…dla mnie ukochanej Gruzji -podsumowała Urszula Rój.

Wspomnień nie było końca. Śmiech i oklaski przeplatały się z łzami wzruszenia. Nie mogło także zabraknąć muzyki -to coś dla ducha -a także polsko-gruzinskich przysmaków i „napojów” -coś dla ciała -które umilały czas wszystkim zgromadzonym gościom.

O tym jak wygląda Gruzja okiem Starosądeczan, trzeba się przekonać osobiście i odwiedzić Letnią Galerię pod Gniazdem (Stary Sącz, Rynek 5). Zapraszamy!

 

Komentarze

Komentarze (8)

 • Lipiec 16, 2015 o 11:13 pm Starosądeczanka

  Wspaniały wieczór 🙂

 • Lipiec 16, 2015 o 11:45 pm Anonim

  Brawo.Wiecej takich inicjatyw

 • Lipiec 19, 2015 o 10:33 pm Anonim

  SUPER!! BRAWO!! itd.. A gdzie była informacja że takie wydarzenie będzie miało miejsce..?! CZYŻBY KOLEJNA IMPREZA DLA WYBRANYCH?! WSTYD! WSTYD! WSTYD!

 • Lipiec 20, 2015 o 12:01 am Anonim

  czy impreza też była zaplanowana DZIEŃ WCZEŚNIEJ??!! INFORMACJA… 15 lipca.. impreza 16 lipca.. nie pogrążajcie się.. !! Zresztą przed napisaniem poprzedniego posta tej informacji NIE ZNALAZŁEM!! Może jej nawet nie było.. i wcale by mnie to nie zdziwiło.. bo chwalenie Starosądeckiej władzy jest tutaj nagminne.. przykład.. otwarcie Lemur parku i w blaskach fleszy Giżycki.. pupilek Lelka.. dzieci byście sfotografowali.. bo to głównie dla nich a nie starego pryka.. OBIEKTYWIZMU TROCHĘ…!

 • Lipiec 20, 2015 o 6:54 am miro

  wez Ty uwazniej czytaj i ogladaj. W szkole nie nauczyli?zenada

 • Lipiec 20, 2015 o 10:02 am Anonim

  SAM CZYTAJ… LINK PODANY PRZEZ ADMINA: http://www.starosadeckie.info/kultura/gruzja-oczami-starodadeczan/ Opublikowano: Lipiec 15, 2015 o 11:21 pm / przez Admin / komentarze (0). 11:21 pm – w angielskim pm. oznacza po południu, a więc 15 lipca o 23:21 podano informacje.. impreza 16 lipca o 18:00. To jest dostęp do informacji…??

 • Lipiec 20, 2015 o 10:08 am Admin

  Od Redakcji: Zapowiedź wydarzenia umieszczona została na naszym portalu tydzień przez wernisażem!!!! Dlatego zachęcamy do odwiedzania nas codziennie i uważnego „śledzenia” informacji. Wpis z 15 lipca, został edytowany, aby wyświetlał się „czołówce”:) Tak na marginesie -dla chcącego nic trudnego! Pozdrawiamy serdecznie! Polecamy też zakładkę KINO (tam wszystkie wydarzenia kulturalne w naszym mieście)

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a