Kultura

Intrygując obrazy i jedyna zachowana sutanna Tischnera

Opublikowano: 11 grudnia, 2018 o 7:55 am   /   przez   /   komentarze (0)

W starosądeckim muzeum pojawiły się intrygujące obrazy słynnej przedstawicieli art brut Marii Wnek urodzonej w Olszance oraz jedyna zachowana sutanna po księdzu prof. Jozefie Tischnerze. Szesnaście obrazów uznanej w świecie nieprofesjonalnej artystki wypożyczył na czas nieokreślony prywatny kolekcjoner.

–  W uroczystość Wszystkich Świętych odwiedził nas prof. Marian Tischner wraz z małżonką – mówi Andrzej Długosz prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. – Państwo Tischnerowie przybyli do naszego miasta na grób rodziców Weroniki i Józefa Tischnerów, który znajduje się na starym cmentarzu. Przywieźli też ze sobą i przekazali do zbiorów muzeum regionalnego bardzo cenna pamiątkę w postaci sutanny ks. profesora Józefa Tischnera. To jedyna zachowana sutanna po bracie, w drugiej został pochowany opowiadał prof. Tischner: „Długo zastanawialiśmy się gdzie ją przekazać, czy do  starosądeckie muzeum czy do Domu Pamięci Józefa Tischnera w Łopusznej.  Widząc z jakim pietyzmem przechowywane są i prezentowane pamiątki  w starosądeckim muzeum, ostatecznie Stary Sącz wybraliśmy na miejsce przekazania sutanny”. Sutanna wystawiona została na stałej ekspozycji poświęconej życiu i myśli ks. Józefa Tischnera. Warto jeszcze dodać, że nasze muzeum posiada też garnitur ks. Profesora, który jakiś czas temu podarował nam młodszy brat księdza Kazimierz Tischner.  

Kolejną, wielką niespodzianką przygotowaną w muzeum jest ekspozycja obrazów Marii Wnęk (1922-2005), jednej z najwybitniejszych przedstawicielek polskiego art brut, czyli twórczości nieprofesjonalej, zwanej też naiwną, albo „surową, niefałszowaną sztuką”. Malarka urodziła się w Olszance koło Starego Sącza. Pochodziła z biednej, wielodzietnej rodziny. Od wczesnych lat lubiła malować, ale naprawdę tworzyć zaczęła późno, około 1963 roku, gdy trafiła do pracowni plastycznej przy Domu Kultury Kolejarza w Nowym Sączu. W pracowni poznała możliwości środków plastycznych i w pełni pochłonęło ją malarstwo. Przedstawiała się jako „Nikiforka – malarka słynna po całym świecie”. Prace Marii Wnęk prezentowane są zarówno w sławnej Collection de l’Art Brut w Lozannie, jak i American Visionary Art Museum w Baltimore oraz Art & Moge w Brukseli. W Polsce jej obrazy posiadają tylko nieliczne muzea: etnograficzne w Warszawie, Toruniu i Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. W starosądeckim muzeum prezentowanych jest 16 prac Marii Wnęk wypożyczonych od prywatnego kolekcjonera na czas nieokreślony. Więcej o malarce można przeczytać i dowiedzieć się w muzeum, a przede wszystkim obejrzeć ekspresyjne, niezwykle intrygujące obrazy.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"