Kultura, Z ostatniej chwili

Jazz na żywo w Starym Sączu. Dla naszych Czytelników 20% kod zniżkowy na bilety!

Opublikowano: 24 lutego, 2021 o 9:39 am   /   przez   /   komentarze (0)

26 lutego w Kinie Sokół w Starym Sączu wystąpi Kasia Pietrzko Trio a 6 marca Wojciech Karolak. To wszystko w ramach Sącz Jazz Festival. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy kod zniżkowy -20% rabatu na zakup biletów. Wystarczy wpisać kod: STAROSADECKIE.INFO podczas zakupu biletu na stronie: ekobilet

Kasia Pietrzko Trio prezentuje nową płytę zatytułowaną „Ephemeral Pleasures”, będącą kontynuacją dobrze przyjętego przez krytyków debiutanckiego albumu „Forthright Stories” (2017), który otrzymał liczne nagrody, w tym prestiżową nagrodę „Mateusza”, przyznawaną przez Program III Polskiego Radia, oraz “Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii debiut. Album został zarejestrowany wspólnie ze znakomitym trio, które zbudowało sukces „Forthright Stories”: Andrzej Święsem na kontrabasie oraz Piotrem Budniakiem na perkusji. Autorką aranżacji, jak również producentką albumu nagranego w Monochrom Studio w listopadzie 2019 roku jest sama pianistka. „Ephemeral Pleasures” zawiera muzykę skomponowaną przez Kasię Pietrzko, oraz przez basistę Andrzeja Święsa, który jest autorem utworu „Quasimodo”.

Kasia: pianistka, aranżerka i kompozytorka. Studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, absolwentka ZPSM w Bielsku-Białej. Miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach muzycznych prowadzonych przez takich artystów jak Ed Cherry, Kenny Garrett, Eric Marienthal i Chuck Israels. Swoje umiejętności doskonaliła w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigsti, Johny’ego O’Neal’a, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera . Artystka dotychczas nagrywała albumy płytowe z Joanną Słowińską i Sinfoniettą Cracovią, współtworząc Zielnik Polski, nagrany w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach; współtworzyła również debiutancki album Stanisław Słowiński Quintet. Artystka w 2016 roku wydała album demo zapowiadający debiutancką płytę Kasia Pietrzko Trio. W 2015 roku wraz z zespołem Kasia Pietrzko Trio wystąpła na 42. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Razem z Stanisław Słowiński Quintet zdobyła w grudniu 2015 roku Grand Prix 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. We wrześniu 2017 ukazał się debiutancki album Kasia Pietrzko Trio „Forthright Stories”, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i środowisko. Od 2017 roku artystka współtworzy The Tonny Williams Tribute, którego liderem jest wybitny perkusista Michał Miśkiewicz. Współpracowała również także Adamem Larsonem, Troyem Robertsem, Henrykiem Miśkiewiczem, Mateuszem Smoczyńskim, Adamem Bałdychem. Koncertowała m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Słowacji, Czechach, na Węgrzech i w Chinach. 14 lutego 2018 roku zagrała pierwszy koncert z Tomaszem Stańko w krakowskiej Alchemii. W planach są kolejne koncerty w tym roku. Pianistka jest nominowana do nagrody „Fryderyki 2018” w kategorii DEBIUT ROKU. W miesięczniku Jazz Forum jest drugą Nową Nadzieją. W opinii wybitnych polskich muzyków jazzowych charakteryzuje ją zmysł improwizatorski, wyobraźnia harmoniczna i brzmieniowa kreatywność.

Wojciech Karolak, polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda, to ikona polskiego jazzu.

Jako pianista jazzowy zadebiutował w 1956 w utworzonym przez siebie zespole dixielandowym. Jako saksofonista rozpoczął działalność dwa lata później, będąc członkiem zespołu „Jazz Believers”. Grał w różnych zespołach, m.in. Jazz Believers, The Wreckers, Mainstream czy Polish Jazz Quartet oraz we własnych projektach. 

Przez ponad 60 lat kariery artystycznej współpracował z wieloma znakomitymi muzykami: Andrzejem Trzaskowskim, Krzysztofem Komedą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Cichońskim oraz Obywatelem GC, czyli Grzegorzem Ciechowskim. Dzięki zarobionym pieniądzom na występach w Skandynawii w 1973 roku stał się właścicielem organów Hammond-B3. Charakterystyczne brzmienie słynnych organów zrosło się na stałe z twórczością muzyka.

„Usłyszałem u Zbyszka Namysłowskiego płytę „House party” Jymmiego Smitha i oszalałem. Wiedziałem już, że moim instrumentem będą organy” – wspominał moment olśnienia Karolak.

Wojciech Karolak jest również kompozytorem eksperymentalnej muzyki filmowej m.in. do słynnego filmu „Konopielka” (1981) Witolda Leszczyńskiego. Charakterystyczny motyw z tego filmu oddawał specyfikę barokowej polifonicznej muzyki organowej. Ponadto Karolak skomponował muzykę do spektakli „Dekameron” i „Ubu Król” oraz do musicalu „Dracula”. Przez wiele lat Wojciech Karolak współpracował też ze swoją żoną, satyryczką Marią Czubaszek, pisząc muzykę do jej tekstów. W 2010 został uhonorowany nagrodą „Złoty Fryderyk” za całokształt osiągnięć artystycznych. W Starym Sączu wystąpi z muzykami z którymi współpracuje od wielu lat: czyli wraz ze znanym perkusistą, Arkiem Skolikiem oraz znakomitym saksofonistą Tomaszem Grzegorskim. A my będziemy mogli przekonać się, jak wirtuoz gra na tym kultowym instrumencie, którego charakterystyczne brzmienie rozsławiły zespoły rockowe w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a