Kultura, Z ostatniej chwili

Jesienny Festiwal Teatralny: od komedii po klasykę

Opublikowano: 5 sierpnia, 2017 o 6:55 am   /   przez   /   komentarze (0)

42 spektakle i koncerty, wybitne nazwiska polskiej sceny i atmosfera teatralnego święta – to wszystko towarzyszyć nam będzie przez ponad trzy tygodnie (1 – 22 października) dzięki XXI Jesiennemu Festiwalowi Teatralnemu. Jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w naszym mieście objął patronatem honorowym prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

– Dopiero co w ubiegłym roku celebrowaliśmy okrągłą, 20. edycję Jesiennego Festiwalu Teatralnego – przypomniał na specjalnej konferencji prasowej z udziałem organizatorów zastępca prezydenta miasta Wojciech Piech. – Przed nami 21. edycja, ośmielę się powiedzieć, najważniejszej imprezy w kalendarzu wydarzeń kulturalnych miasta Nowego Sącza. I kolejny rekord: ponad trzy tygodnie, ponad czterdzieści spektakli, ponownie Mini Festiwal Teatralny dla dzieciaków, w programie którego będzie pięć przedstawień, dziewięć spotkań kameralnych z twórcami i około setki aktorów, znanych z najważniejszych scen teatralnych w Polsce – wyliczał Wojciech Piech.

Artyści i program
Tegoroczny festiwal istotnie przedstawia się imponująco zarówno pod względem liczby przedstawień, jak i zawartości artystycznej. Obok tradycyjnie obecnych w Nowym Sączu przedstawień o lżejszym charakterze, pojawi się klasyka: Łysa śpiewaczka Ionesco i Na pełnym morzu Sławomira Mrożka. Na fali popularności serialu o Eugeniuszu Bodo zaprezentowany zostanie musical o tym aktorze. Jedno z przedstawień poświęcone zostanie innej gwieździe: Elizabeth Taylor. W programie zwraca też uwagę monodram Andrzeja Seweryna Mój Molier.
Jeden z wieczorów poświęcony zostanie na przedstawienie „Per procura” Neila Simon w wykonaniu nowosądeckiego Teatru Robotniczego. Scena będzie obchodzić w bieżącym roku 95-lecie.  To trudny do realizacji gatunek – farsa, niejedyna w programie festiwalu. – Niemal na zakończenie pokazana zostanie „Ostra jazda” w wykonaniu Teatru Komedia z Warszawy, z naprawdę rewelacyjną rola Mirosława Baki – zapowiada kierownik Działu Artystycznego MOK Janusz Michalik.

[Jesienny Festiwal Teatralny program]
[Mini Festiwal Teatralny program]

– Układając program trzymaliśmy się tego, czego zawsze się trzymamy się przy Jesiennym Festiwalu Teatralnym, czyli ogromnej różnorodności tematycznej i formalnej, bo to nie jest festiwal dla jakiegoś grona specjalistów. To jest festiwal, na którym pojawiają się bardzo różne gatunki: od komedii, czy nawet farsy do klasyki. W tym roku mamy właściwie wszystko, po raz pierwszy udało nam się tak zrównoważyć program – podkreśla Janusz Michalik.

Imponujący jest nie tylko zestaw przedstawień, ale i lista wykonawców. W Miejskim Ośrodku Kultury zobaczymy między innymi Andrzeja Seweryna, Stanisławę Celińską, Pawła Wawrzeckiego, Artura Żmijewskiego, Ewę Wiśniewską, Joannę Żółkowską i wielu innych. Nie zabraknie akcentów lokalnych: wystąpią pochodzący z Nowego Sącza Jerzy Schejbal i (wspólnie z Sądecką Orkiestrą Kameralną) zespół Voo Voo z liderem Wojciechem Waglewskim.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Teatr Robotniczy im. B. Barbackiego obiektywie Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa. Wszystkie spektakle z wyjątkiem jednego koncertu odbędą się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

Zapytaj, o co chcesz
Okazją do spotkania z artystami będą Rozmowy kameralne, podczas których na pytania publiczności odpowiedzą między innymi Andrzej Seweryn, Paweł Deląg, Dariusz Kordek i Magdalena Wójcik. Organizatorzy polecają także spotkanie z Anną Seniuk, autorką książki Nietypowa baba jestem. Dorosły festiwal uzupełni Mini Festiwal Teatralny, podczas którego zostaną pokazane między innymi Tomcio Paluszek, Przygody Tomka Sawyera i Calineczka.
Organizatorzy chcą wypróbować kilka nowych pomysłów. Jednym z nich są równoczesne przedstawienia Teatru Kwadrat dla dorosłych i dla dzieci. – Rodzice, którzy będą chcieli przyjść z dziećmi, nie będą mieli gdzie ich zostawić, mogą pójść na spektakl dla dorosłych, a dzieci będą miały swój spektakl w sali kameralnej – wyjaśnia dyrektor MOK Marta Jakubowska. – Jeśli ta forma się przyjmie, to w przyszłości w większości spektakli będziemy się starli coś takiego stworzyć, może już niekoniecznie przedstawienia, ale na przykład jakieś animacje dla dzieci podczas trwania spektaklu – dodaje.

Gratka nie tylko dla sądeczan
Wojciech Piech podziękował zespołowi Miejskiego Ośrodka Kultury z dyrektor Martą Jakubowską i kierownikiem Działu Artystycznego Januszem Michalikiem za dobrze wykonaną pracę przy organizacji festiwalu. – Program jest równie imponujący jak programy w ubiegłych latach. Impreza ma się dobrze, jest to produkt kulturalny naprawdę najwyższej jakości. Recenzje i komentarze, które do nas docierają, świadczą o tym, że impreza jest rozpoznawana jako ważne wydarzenie ponadregionalne, jeśli nie ogólnopolskie. Wydaje się, że trudno znaleźć porównywalną imprezę w formule długości trwania nawet w Małopolsce i w Krakowie. Jest to znakomita gratka dla sądeczan i naszych gości, których też zapraszamy do udziału w festiwalu – podkreślił zastępca prezydenta.

W zbiorczym materiale trudno zawrzeć wszystkie szczegóły. O każdym z festiwalowych dni i poszczególnych wydarzeniach pisać będziemy szczegółowo na stronie festiwalu www.jft.nowysacz.pl. Przedsprzedaż biletów rusza już 5 września w kasie MOK. Bezpłatne wejściówki na Rozmowy kameralne można otrzymać od tego samego dnia w sekretariacie (liczba miejsc ograniczona!).
Patronat honorowy na festiwalem sprawują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wiceminister finansów Wiesław Janczyk i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

nowysacz.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"