Kultura

João de Sousa – koncert “Nie tylko fado”

Opublikowano: 25 marca, 2023 o 11:05 am   /   przez   /   komentarze (0)

Koncert na zakończenie Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura w niedzielę, 2 kwietnia 2023 o g. 20. 00

Artysta urodzony w Portugalii, od 2006 roku mieszka i tworzy w Polsce. Ceniony wokalista, gitarzysta i kompozytor. Jego luzofońskie (krąg kultury tworzoną w języku portugalskim) korzenie w znacznym stopniu wpływają na muzykę jaką tworzy i wykonuje, choć fascynacje innymi gatunkami – jazzem, world music czy muzyką alternatywną, swobodnie oddalają go od fado. Inspiracji poszukuje wszędzie – w muzyce elektronicznej, hip-hopie, reggae – przekształcając ich elementy na własny unikalny muzyczny język. Współpracował, m.in.: z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic, Dorotą Miśkiewicz czy z Arielem Ramirezem. Ma na swoim koncie cztery autorskie płyty. Jego piosenki znalazły się na kultowych albumach-składankach: „RAM Cafe” czy „Siesta” Marcina Kydryńskiego.

TUTAJ BILETY

Fakt, że João śpiewa przede wszystkim po portugalsku w kraju, w którym większość osób nie rozumie tego języka, sprawił, że artysta wykreował swój osobisty sposób pisania i śpiewania słów tak, aby były one zrozumiałe dla słuchacza przede wszystkim jako zapis dźwiękowy. Po przełamaniu barier językowych, teksty João de Sousy tchną zmysłowością i upodobaniem do kalamburów, które nierzadko prowadzą nas w świat surrealistycznych obrazów.

Podczas koncertu usłyszymy również kilka piosenek śpiewanych po polsku – z najnowszego programu koncertowego zatytułowanego “Groszki i róże”. Będzie to subiektywny wybór piosenek od lat 30 do czasów współczesnych, w oryginale wykonywanych głównie przez kobiety.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"