Kultura

Konkurs. Mamy dla was bilety na koncerty jazzowe

Opublikowano: 14 listopada, 2023 o 8:24 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Często jazz uważany jest za muzykę hermetyczną, trudną w odbiorze. Wystarczy przywołać sytuacje, którą zna większość z nas. Wyobraźmy sobie, że jedziemy autem i trafiamy na stację grającą jazz. Często włącza się odruch, żeby natychmiast przełączyć się na inna stację? To najbardziej typowy objaw „alergii jazzowej”.

Odbiór jazzu w dużej mierze zależy od … pierwszego razu. Prawdopodobnie najłatwiej pokochać jazz, gdy w odpowiednim momencie życia trafi się na dobry koncert jazzowy. W dobrym miejscu; najlepiej niedużej, kameralnej sali koncertowej czy klubie z dobra akustyką i w dobrym … towarzystwie.

Stary Sącz w ostatnim czasie bardzo zbliżył się do jazzu. Od 5 lat w starosądeckim Sokole w listopadzie i na początku grudnia organizowany jest przez Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari festiwal jazowy z prawdziwego zdarzenia Sącz Jazz Festival. Piąta edycja tego wydarzenia właśnie trwa. Za nami pierwszy bardzo udany koncert, który miał miejsce w sobotę 11 listopada.

Z tego powodu pozwalamy sobie zacytować Jerzego Grysa adwokata z Częstochowy pochodzącego ze Starego Sącza, który trafił na koncert inaugurujący 5. Sącz Jazz Festival. Na swoim profilu na Facebooku zamieścił kilka zdjęć z koncertu i napisał tak: „Po raz pierwszy od prawie 40 lat w tym miejscu, przez przypadek i przy okazji… Jazz, zwłaszcza ten nowoczesny, nie jest łatwym doznaniem. Tym bardziej jestem miło zaskoczony występem Piotr Budniak Essential Group, inaugurującym 5 Sącz Jazz Festival. Spodobał mi się – a jazz nie jest przecież tym rodzajem muzyki, który słucham zazwyczaj na co dzień”.
Jak widać jazz potrafi pozytywnie zaskoczyć, tylko trzeba dać sobie szansę!. Tymczasem w najbliższy weekend kolejne dwa koncerty. Najpierw w sobotę wystąpi Orbay Lilla Quintet z Budapesztu, a dzień później Tomasz Wendt Quartet.

Ale to ciągle nie wszystko. W naszym mieście, w samym Rynku od zeszłego tygodnia na miejscu d. Staromiejskiej działa restauracja Jazzowa Gospoda prowadzona przez Wojciecha Kulasę, który zjadł zęby na projektach muzycznych i … gastronomicznych.

Wszystko wiec wskazuje, że jazz na trwałe zagościł w Starym Sączu i pora przekonać się do tego gatunku muzyki tak jak kiedyś mieszkańcy Starego Sącza przekonali się do muzyki dawnej. Wtedy kolejne osoby odkryją, że doświadczenie bliskiego kontaktu z muzyką improwizowaną jest czymś naprawdę unikalnym, czymś co otwiera przed człowiekiem zupełnie nowe horyzonty i wciąga … niekiedy na całe życie.

  1. Sącz Jazz Festival (do 3 XII w Starym Sączu) to doskonała okazja żeby w przyjaznym środowisku spróbować odkryć dla siebie jazz. Pomożemy kilkunastu osobom przekonać się, że jazz nie taki znowu straszny jest.

Z tej okazji ogłaszamy konkurs. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie związane z savoir vivre’m obowiązującym na koncertach jazzowych.
W którym miejscu klaszcze się podczas koncertów jazzowych?
A. wyłącznie raz na koniec koncertu po zagraniu wszystkich utworów
B. tylko w przerwach po zakończeniu danego utworu
C. tylko w przerwach po utworach granych na koncercie oraz wyłącznie po partiach solowych lidera zespołu
D. na koniec koncertu, po zagranych utworach, po przedstawieniu muzyków przez lidera zespołu oraz po efektownych partiach solowych

Wystarczy wysłać na adres konkursckis@gmail.com e-maila z tematem wiadomości „koncert jazzowy dla jednej osoby” lub „koncert jazzowy dla 2 osób” i w treści e-maila podać odpowiedź na pytanie konkursowe (wystarczy podać odpowiednią literę od A do D), swoje imię i nazwisko, nr. telefonu komórkowego, aby otrzymać darmowy bilet** na jeden z koncertów jazzowych podczas 5. Sącz Jazz Festival’u w Starym Sączu.

  • Organizatorzy dla czytelników portalu starosądeckie.info rozdadzą 3 podwójne zaproszenia na każdy koncert, osobom, które udziela prawidłowej odpowiedzi i prześlą niezbędne dane, w przypadku dużej ilości prawidłowych odpowiedzi decyduje kolejność zgłoszeń
    ** jeśli chcesz wybrać się na koncert jazzowy z osobą towarzyszącą zaznacz w temacie wiadomości dla „2 osób”

Fot. Andrzej Rams /materiał prasowy CKiS/Wojciech Knapik

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"