Kultura

KONKURS! The Bulgarian Voices ANGELITE. Mamy dla Was podwójny bilet na piątkowy koncert

Opublikowano: 27 września, 2023 o 6:06 am   /   przez   /   komentarze (0)

Mówi się o nich Anielskie głosy z Bułgarii. Sławny zespół z Bułgarii wystąpi w piątek w starosądeckim Sokole.
The Bulgarian Voices – Angelite to zespół o światowej renomie. Prawdopodobnie najsłynniejszy zespół jaki kiedykolwiek wystąpił w Starym Sączu. Nazwa używana przez zespół od 1995 roku. Ale chór istnieje od polowy lat osiemdziesiątych. Od 1987 r datuje się współpraca z agencją producencką i menedżerską Jaro, która stoi za międzynarodowym sukcesem zespołu.

Nikt kto zetknął się z muzyką chóru Angelite nie jest w stanie wyrzec się fascynacji i zauroczenia jego brzmieniem. Przed upadkiem żelaznej kurtyny był znany tylko wtajemniczonym na Zachodzie, ale potem Bulgarian Voices ruszył na podbój świata. W 1993 r. (oraz powtórnie, rok później) zespół otrzymał nominacje do nagrody Grammy. Chór m.in. wystąpił na gali z okazji przyznania Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo w 1996 r (wspólnie z Janem Garbarkiem), Koncertował na całym świecie od Watykanu po Indie, Od Meksyku po Japonię. Zespołowi poświęcono też rozkładówkę w The New York Times.

Chór znany jest z projektów realizowanych we współpracy z innymi artystami: np. nagrany w 1995 roku z Siergiejem Starostinem, Michaiłem Alperinem i zespołem śpiewaków z Tuwy Huun Hur-Tu album „Fly Fly My Sadness”. Chór współpracował także przy innych projektach z Enrique Morente, António Zambujo a nawet rumuńską Fanfarą Ciocărlia. W 2003 r chór Angelite nagrał utwór Transformation, który stał się tytułowym utworem disneyowskiej produkcji „Mój brat niedźwiedź” (Brother Bear). W podobnym czasie dziewczyny współpracowały z japońskimi perkusistami z Kodo, Norymberską Orkiestrą Symfoniczną oraz wystąpiły na koncercie z Bobby McFerrinem.

Chór kobiecy – Bulgarian Voices Angelite prezentuje niezwykły program muzyczny, w którym tradycyjny, wręcz starodawny folklor miesza się z nowoczesnością.

Zróżnicowany program koncertu podkreśla wyjątkowe walory wokalne 20 śpiewaczek – dysponujących niezwykłym polifonicznym instrumentem w postaci głosów chórzystek i solistek – kontynuatorek sławnej, wielowiekowej tradycji bułgarskiej sztuki śpiewu. Jednym z łączących elementów muzycznych w tym projekcie jest rytm. Bułgarska muzyka ludowa obfituje w nieregularne, asymetryczne środki wyrazu – określone przez sławnego kompozytora Belę Bartoka jako „bułgarski rytm”. Wiele utworów jest zbudowanych na tej podstawie rytmicznej.

W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia, chór Bulgarian Voices Angelite odcisnął niezatarte piętno na współczesnych muzykach i kulturze popularnej. Dawne, ludowe i jednocześnie postmodernistyczne brzmienie Angelite uświadamia nam, że ludzki głos jest najpotężniejszym, najbardziej wszechstronnym instrumentem, jaki kiedykolwiek stworzono. Bez zbędnych ozdób, bez barier kulturowych i językowych, występy zespołu zapewniają jedno z najbardziej wyjątkowych i fascynujących doświadczeń we współczesnej muzyce.

Z utworem Transformation ze znanego filmu „Mój brat niedźwiedź” z wytwórni Disney’a związane jest nasze pytanie konkursowe.

Proszę podać imię i nazwisko kompozytora, który skomponował utwór Transformation wykonywany przez chór z Bułgarii.

Odpowiedź należy przesłać emailem na adres: konkursckis@gmail.com najpóźniej do godz. 19.00 we środę 27 września. Oprócz odpowiedzi należy przesłać swój adres e-mail, imię nazwisko oraz tel. komórkowy potrzebny do przesłania nagrody.

Zwycięzca lub zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej nagrodzie w tym samym dniu wieczorem.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"