Kultura, Z ostatniej chwili

„Łemkowska bajka. Grafika Anny, Ireny i Lidii Kocur”

Opublikowano: 6 lutego, 2021 o 10:07 am   /   przez   /   komentarze (0)

Do końca marca w Muzeum Nikifora w Krynicy – Zdroju (filii Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu) można oglądać wystawę pt. „Łemkowska bajka. Grafika Anny, Ireny i Lidii Kocur”. Na wystawie zgromadzono 61 prac artystek – sióstr pochodzących z Gorlic.

Łemkowszczyzna, jako kraina wywołująca uczucie nostalgii, jednak bez rozpamiętywania dramatycznej historii tego karpackiego mikroświata, jest cały czas obecna w twórczości sióstr Kocur. Stanowi główne źródło inspiracji dla ich sztuki – wyjaśnia kurator wystawy Zbigniew Wolanin.

Wystawę artystki zadedykowały swojemu ojcu, Michałowi Kocurowi (1946-2015), który wprowadził je w świat twórczości artystycznej. Na wystawie zobaczymy także jego linoryty. Michał Kocur był osobą bardzo uzdolnioną plastycznie, był dla córek dużym autorytetem.

– Kompozycje tego autora nie przedstawiają Łemkowszczyzny w sposób tak „bajkowy” i poetycki, jaki znamy z prac jego córek. Twórca ukazuje nam piękno architektury konkretnych cerkwi w wymienionych z nazwy wsiach, w sposób bardziej realistyczny. Dokumentuje chylące się ku upadkowi pod brzmieniem czasu, czy też celowo zrujnowane obiekty, takie jak np. wieża i kopuły kaplicy w Banicy, powykrzywiane stare żelazne krzyże z łemkowskich kapliczek i cmentarzy – dodaje  Zbigniew Wolanin.

– Zwiedzanie wystawy twórczości Lidii, Ireny i Anny Kocur i wejście w świat ich „Łemkowskiej bajki” poszerzy na pewno horyzont naszej wiedzy Łemkowszczyzny, prezentowana najczęściej przez pryzmat folkloru, jest w istocie zjawiskiem o wiele bogatszym. 

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia placówki: http://muzeum.sacz.pl/strony_filie/muzeum-nikifora/ 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a