Kultura, Z ostatniej chwili

„Między nami – Rytrzokami”, czyli film o kulturze, tradycji i muzyce

Opublikowano: 17 listopada, 2021 o 3:07 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Rytrzoki to zespół ludowy, który powstał dziesięć lat temu z inicjatywy ówczesnej dyrektor Szkoły Podstawowej w Rytrze (Wiesławy Pawlik). W ciągu tych dziesięciu lat młodsi i starsi muzykanci mają na swoim koncie sporo koncertów i sukcesów – tych mniejszych i większych.

Aktualnie w rozwój młodzieży i samego zespołu włączonych jest kilku opiekunów grupy, którzy uczą dzieci nie tylko tańca, ale także śpiewu i gry na instrumentach. Zajęcia z zespołem prowadzą wspólnie:  mgr Renata Dudczak – akompaniuje i uczy śpiewu, mgr Czesława Ryżak prowadzi  zajęcia ruchowe i zajęcia z tańca oraz Piotr Kulig, etnograf i muzyk. – W filmie, na który otrzymaliśmy dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu wzięli udział członkowie zespołu i ich opiekunowie. Opowiedzieli oni o swoich początkach, o muzyce, którą kochają, a także o tradycji którą kultywują i tym, czy warto próbować swoich sił w zespole regionalnym – mówi Aneta Hasior-Mordarska ze stowarzyszenia.

Film nagrywany był zarówno podczas koncertu zespołu (zagrany jesienią na Zamku w Rytrze), jak i w czasie odbywających się prób. Mowa w nim nie tylko o tańcu, ale też o tradycji – Stroje zespołu są jakby nawiązaniem do poprzedniego zespołu, który działał do mniej więcej końca lat siedemdziesiątych, a nazywał się Roztoczanka – wyjaśnia w filmie Piotr Kulig. – Ten zespół nosił stroje z przełomu XIX i XX wieku, czyli np. mężczyźni w całości ubrani na biało. Mieli długie białe gurmany, białe portki – opowiada Piotr Kulig. 

Film „Między nami – Rytrzokami” ma za zadanie przybliżyć zespół folklorystyczny, który w ubiegłym roku obchodził swoje 10-lecie.

Projekt realizowany jest w ramach konkursu Kulturalne Sądeckie, przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a