Kultura

„MISTRZ TRADYCJI” w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu

Opublikowano: Wrzesień 10, 2018 o 7:41 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Muzeum Lachów Sadeckich w Podegrodziu trwa projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI”. Polega on na prowadzeniu nauki tradycyjnego haftu z regionu Lachów Sądeckich przez „mistrza” – Janinę Lorczyk z Podegrodzia. Nauka oparta jest na bezpośrednim przekazie wiedzy i umiejętności osobom zainteresowanym praktyczną kontynuacją tego zajęcia. Uczestnicy szkolenia nie tylko opanują podstawowe umiejętności związane ze zdobieniem ubiorów ludowych z regionu, z najbardziej charakterystycznymi dla haftu lachowskiego technikami, ściegami i motywami, ale poznają także wzory mniej popularne, starsze oraz pochodzące z obrzeży regionu.

Pierwsza część warsztatów polega na nauce podstawowych ściegów i motywów charakterystycznych dla haftu lachowskiego, używanych do zdobienia różnych części świątecznej odzieży – męskich i kobiecych kaftanów, spodni-błokici i kamizelek, gurman, płótnianek, wizytek i katanek, gorsetów, płóciennych koszul, halek, spódnic, chust czepcowych.

Po opanowaniu podstaw haftu uczestnicy szkolenia poznają motywy zdobnicze z poszczególnych części regionu Lachów Sądeckich oraz z różnych okresów. Pomocą w tej części zajęć będą wzorniki haftu lachowskiego opracowane jednocześnie jako artystyczne wydawnictwo promujące projekt oraz samą tradycję i umiejętność haftu lachowskiego.

We wzorniku znajdą się motywy zdobnicze zaczerpnięte z eksponatów znajdujących się muzealnej kolekcji strojów ludowych, od najstarszych, pochodzących z połowy XIX w., do pochodzących z lat 20.-30. XX w., wykonanych i noszonych zarówno z centrum regionu (subregion Lachów Podegrodzkich), jak i na jego obrzeżach. Promocja wzornika odbędzie się w piątek, 31 sierpnia, o godzinie 17.00 w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu i połączona będzie z otwartym wykładem Marii Brylak-Załuskiej na temat lachowskiego haftu. Podczas spotkania, można będzie nieodpłatnie otrzymać egzemplarz tego wydawnictwa.

Na zakończenie szkolenia uczniowie wykonają prace według własnego projektu, twórczo lub wiernie wykorzystując poznane wcześniej wzory.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a