Kultura, Z ostatniej chwili

Mistrzowie skrzypiec i fortepianu u starosty

Opublikowano: 12 maja, 2021 o 8:00 am   /   przez   /   komentarze (0)

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył wczoraj (11 maja) nagrody dwóm muzykom, którzy zdobyli GRAND PRIX XXVI Powiatowego Konkursu Młodych Muzyków – Instrumentalistów. To Sebastian Hejmej grający na skrzypcach (który dał koncert w gabinecie starosty) i Mikołaj Sokołowski grający na fortepianie.

Osiągnięcie tak wysokiego poziomu w muzyce wymaga wielu godzin pracy i wytrwałości – powiedział starosta Marek Kwiatkowski. – Cieszę się, że rozwijacie swoje pasje i prezentujecie swoje możliwości podczas konkursów w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu. Gratuluję!

Sebastian Hejmej (12 lat) ze Starego Sącza od najmłodszych lat fascynował się folklorem podhalańskim i grą na skrzypcach. Zaszczepił to w nim śp. dziadek Jerzy Hejmej, który przez długie lata kultywował folklor lachowski i podhalański będąc aktywnym członkiem zespołu Dolina Dunajca. We krwi Sebastiana są również geny góralskie, ponieważ jego pradziadek pochodził z Koniówki na Podhalu. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u znanego piewcy folkloru Marka Zięby ze Starego Sącza. Nieustannie godzinami ćwiczył w domu, co z resztą sprawiało mu wielką frajdę. Od dłuższego czasu uczy się w PMDK u Piotra Krzywdzińskiego, który wziął go pod swoje skrzydła i obecnie szkoli go również z gry na kontrabasie. Sebastian jest członkiem kapeli Młodzi muzykanci ze Starego Sącza pod przewodnictwem jego babci Danuty Hejmej. Wśród sukcesów Sebastiana można wymienić: III miejsce w XXXVI Muzykowaniu na Duchową Nutę w Czarnym Dunajcu i II miejsce w XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach.

Mikołaj Sokołowski (17 lat) od najmłodszych lat wzrastał w muzycznej atmosferze. Jego tata – zapalony matematyk/programista, a zarazem wieloletni amator chórzysta, często śpiewał Mikołajowi różne piosenki. Zanim Mikołaj zaczął naukę w szkole podstawowej, jego dziadek – Mieczysław Sokołowski – emerytowany chórmistrz, kompozytor i nauczyciel muzyki w PSM w Nowym Sączu, zwrócił rodzicom Mikołaja uwagę na talent muzyczny, objawiający się wyjątkowo czystym śpiewem i bezbłędnym rozpoznawaniem współbrzmień (interwałów, niebanalnych trójdźwięków, a nawet czterodźwięków). Przyszłemu, już wtedy 7-letniemu, wirtuozowi zaproponowano naukę gry na pianinie i tak się zaczęło. Mikołaj zaczął naukę muzyki w PSM I i II st. w Nowym Sączu w roku szkolnym 2010/11, a obecnie jest już w piątej klasie II-go stopnia i za rok dyplom! przymierza się do studiów medycznych (stomatologia).


Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a