Kultura, Z ostatniej chwili

Msza święta rozpoczęła XXIII Święto Dzieci Gór

Opublikowano: Lipiec 19, 2015 o 4:29 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Rozpoczął się najbarwniejszy i najradośniejszy festiwal lata – XXIII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. W porannej mszy świętej z udziałem festiwalowych grup uczestniczyła premier Ewa Kopacz. Towarzyszył jej członek zarządu Leszek Zegzda.

Są takie miejsca, jak Nowy Sącz, i takie chwile jak ostatni tydzień lipca, i takie wydarzenia jak Święto Dzieci Gór, które sprawiają, że fala dziecięcego światła rozszczepia się na wszystkie kolory tęczy. W ogóle na wszystkie kolory. A światłość świata stawiana jest na świeczniku małopolskich estrad, a nie ukrywana pod korcami szarych, zwykłych dni. Już po raz dwudziesty trzeci strumień cząsteczek światła ze wszystkich gór świata, spływa jaśniejącą falą w doliny Beskidu Sądeckiego, by rozpromienić stoki, szczyty, serca.”” Tymi słowami, zaczerpniętymi z folderu tegorocznego Festiwalu Święto Dzieci Gór ks. proboszcz Jerzy Jurkiewicz rozpoczął powitanie gości podczas niedzielnej Eucharystii.

Tradycyjnym, porannym, nabożeństwem, sprawowanym przy ołtarzu polowym Bazyliki św. Małgorzaty, pod duchowym przewodnictwem kapelana Związku Podhalan, księdza Władysława Zązla, rozpoczął się festiwalowy tydzień. Młodzi artyści, wywodzący się z różnych kręgów kulturowych, aktywnie uczestniczyli we mszy św. odczytując w swoich narodowych językach fragmenty liturgii, składając dary ofiarne i muzyką, tańcem oraz śpiewem wyrażając radość wspólnej modlitwy.

W eucharystii uczestniczyła premier Ewa Kopacz w towarzystwie m.in. członka ZWM Leszka Zegzdy, ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego, sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Cezarego Tomczyka oraz wojewody małopolskiego Jerzego Milera. Od dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Antoniego Malczaka szefowa rządu otrzymała album dokumentujący poprzednie edycje Święta Dzieci Gór.

Na zakończenie oficjalnego spotkania w nowosądeckim Ratuszu Aleksandra Szurmiak-Bogucka, przewodnicząca Rady Artystycznej Festiwalu, tradycyjnie podziękowała dyrektorowi Malczakowi i całej ekipie przygotowującej Święto Dzieci Gór:

To już 23. raz, to już obrosło w tradycję, w tradycję naszej wdzięczności dla dyrekcji za upór, za to że się nie łamiecie wobec trudności, które zawsze będą, bo to potężny festiwal. Potężny zwłaszcza duchem. Jesteśmy wdzięczni za dbałość o dzieci, dbałość, żeby się tu dobrze czuły.

Wystąpienie pani Aleksandry w wyjątkowy sposób podsumował ks. Stanisław Kowalczyk: – Jeśli w sąsiedztwie mamy taką kochaną osobę jak pani Aleksandra, to my godamy na nią „Krzestno matko”, i tak pomyślałem, że pani Bogucka to taka „Krzestna matka Festiwalu.

W tegorocznej edycji festiwalu Polskę będą reprezentowały zespoły: Piątkowioki z Piątkowej, Zasadnioki z Zasadnego, Mała Brenna z Brennej, Jaferniocek z Ostrowska, Krakowiaczek z Grojca oraz Mali Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej. Ich rówieśnicy przybyli z: Litwy, Mołdawii, Tajwanu, Serbii i Izraela.

Niestety, nie przyjechał zespół z Albanii (kilka dni temu zdarzył się wypadek autobusu, grupka dzieci trafiła do szpitala, trzymamy za nie kciuki! Dlatego trzeba było szukać nowych kamratów dla gospodarzy Festiwalu – PIĄTKOWIOKÓW. Będą nimi dziewczęta i chłopcy z łemkowskiego zespołu HRECZNI FRAJIRKY z Ukrainy. Zatem w poniedziałek (20 lipca) będziemy mieli w Nowym Sączu Dzień Ukraińsko-Lachowski.

UMWM

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a