Kultura, Z ostatniej chwili

Msza żałobna zamknęła 37 Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

Opublikowano: 13 lipca, 2015 o 2:01 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Msza żałobna Stanisława Augusta Poniatowskiego w wykonaniu Capelli Cracoviensis zamknęła 37 Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej.

– Dzisiejsze wykonanie było wydarzeniem niezwykle ważnym. Nie wiem, czy będąc tak blisko zdają sobie państwo sprawę z tego, że ten festiwal jest na wagę złota. Mam nadzieję, że mając to wszystko pod ręką, tak blisko doceniacie to odpowiednio. Jest piękne miasteczko, bardzo kompetentny szef artystyczny, który podejmuje decyzje, które są ryzykowne i niepopularne. Ten festiwal powinien cieszyć się dziesięciokrotnie większym zainteresowaniem tych, którzy są daleko stąd – powiedział dyrektor zespołu Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus.

37 edycja Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej miała prawdziwie międzynarodowy charakter, gdyż prolog odbył się w królewskim mieście Lewocza na Słowacji. Przez kolejnych sześć wieczorów Stary Sącz gościł najwybitniejszych wykonawców muzyki dawnej z całej Europy. Była to niepowtarzalna okazja usłyszenia muzyki, której nie spotkamy ani na płytach, ani na żadnym innym festiwalu.

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej jest jednym z najważniejszych polskich festiwali muzyki dawnej, znanym w kraju i zagranicą, docenianym z powody unikalnej atmosfery i wysokiego poziomu artystycznego. Festiwal jest wizytówką kulturalną Sądecczyzny, najważniejszym elementem promocji Starego Sącza i regionu, ważnym elementem lokalnej tożsamości, więzi i dumy.

Geneza festiwalu związana jest z sensacyjnymi odkryciami w bibliotece klasztoru Klarysek najstarszych zabytków muzyki polifonicznej w Polsce, w tym sławnego Omnia Beneficia, rzucającymi nowe światło na początki muzyki polifonicznej w Polsce i Europie.

Festiwal stawia sobie ambitny cel prezentowania wybitnego repertuaru muzyki dawnej przygotowanego specjalnie na okoliczność festiwalu, stąd koncerty festiwalowe nie są powielaniem typowego repertuaru, a zyskują szczególny walor wydarzeń premierowych.

Już możemy „zdradzić”, że hasłem przewodnim 38 Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej będą muzyczne przełomy.

fot. CKiS

Komentarze

Komentarze (1)

  • 14 lipca, 2015 o 12:00 pm ***

    „Ten festiwal powinien cieszyć się dziesięciokrotnie większym zainteresowaniem tych, którzy są daleko” – święte słowa maestro Adamusa, cóż z tego jeśli organizatorzy nie są w stanie wypromować go nawet lokalnie. Nieporadność, czy zgoła coś innego?

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"