Kultura, Z ostatniej chwili

Mystków: nagrodzili kolędników

Opublikowano: 21 stycznia, 2020 o 7:43 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Mystkowie odbył się finał XVI Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych „Sądeckie Kolędowanie”. W spotkaniu wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i wójt gminy Kamionka Wielka Andrzej Stanek.

– Dziękuję za wasze zaangażowanie i podtrzymywanie tradycji – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Sądecczyzna słynie z barwnego folkloru i dbania o dziedzictwo kulturowe przodków. Goście z innych stron Polski chętnie przyjeżdżają do nas, aby zobaczyć to dziedzictwo. Kolędowanie zachowało się do dzisiaj między innymi dzięki wam. Jestem dumny, że Ziemia Sądecka ma takich wspaniałych i zdolnych mieszkańców.

Komisja Artystyczna w składzie: Magdalena Kroh – etnograf (przewodniczący), Marta Smólczyńska – etnolog i Aleksander Smaga – muzyk po obejrzeniu, wysłuchaniu i ocenie 24 grup kolędniczych, w tym ośmiu w kategorii wiekowej dziecięcej, czterech w kategorii młodzieżowej i 12 grup kolędniczych dorosłych – reprezentujących gminy: Chełmiec, Grybów, Łącko, Łososina Dolna, Kamionka Wielka, Podegrodzie – przyznała nagrody.

Kategoria grup dziecięcych:

– trzy równorzędne I miejsca i nagrody po 250 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Trzej Królowie” z Cieniawy, „Szczodroki” z Michalczowej, „Pasterze” z Mszalnicy;

– dwa równorzędne II miejsca i nagrody po 200 zł  otrzymują grupy kolędnicze: „Trzej Królowie” z Ptaszkowej, „Z gwiazdą” z Podegrodzia;

– trzy równorzędne III miejsca i nagrody po 150 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z gwiazdą” z Boguszy, „Z gwiazdą” z Klęczan, „Z gwiazdą” z Maszkowic.

Kategoria grup młodzieżowych:

– trzy równorzędne I miejsca i nagrody po 250 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z gwiazdą” z Witowic Dolnych, „Z gwiazdą” z Podegrodzia, „Herody” z Mszalnicy;

–  II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł przyznano grupie kolędniczej „Trzej Królowie” z Rąbkowej.

Na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu komisja zakwalifikowała sześć grup kolędniczych: „Trzej Królowie” z Cieniawy, „Szczodroki” z Michalczowej, „Pasterze” z Mszalnicy, „Z gwiazdą” z Witowic Dolnych, „Z gwiazdą” z Podegrodzia, „Herody” z Mszalnicy.

Kategoria grup dorosłych:

– cztery równorzędne I miejsca i nagrody po 450 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z gwiazdą” z Mystkowa, „Z gwiazdą” z Kamionki Wielkiej, „Pasterze” z Mszalnicy, „Z gwiazdą” z Ptaszkowej;

– cztery równorzędne II miejsca  i nagrody po 300 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Herody” z Podegrodzia, „Z konikiem” z Podegrodzia, „Z gwiazdą” z Podegrodzia, „Draby” z Cieniawy;

– trzy równorzędne III miejsca i nagrody po 200 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z konikiem” z Łącka, „Z gwiazdą” z Marcinkowic, „Herody” z Mszalnicy.

Wyróżnienie w wysokości 100 zł otrzymuje grupa kolędnicza z szopką z Podegrodzia.

Na Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Góralski Karnawał” w Bukowinie Tatrzańskiej komisja zakwalifikowała osiem dorosłych grup kolędniczych: „Z gwiazdą” z Mystkowa, „Z gwiazdą” z Kamionki Wielkiej, „Pasterze” z Mszalnicy, „Z gwiazdą” z Ptaszkowej, „Herody” z Podegrodzia, „Z konikiem” z Podegrodzia, „Z gwiazdą” z Podegrodzia, „Draby” z Cieniawy.

– Podczas tegorocznego przeglądu grup kolędniczych Powiatu Nowosądeckiego prezentowały się zróżnicowane formy kolędowania, wpływające na barwność i widowiskowość zmagań konkursowych – mówiła przewodnicząca jury Magdalena Kroh. – Nie bez znaczenia jest też fakt, że podtrzymywaniu tradycji kolędowania sprzyja bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny i merytoryczny występujących grup. Świadczy to równocześnie o dużej świadomości dawnych zwyczajów kolędniczych wśród uczestników przeglądu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom grup kolędniczych oraz ich instruktorom za wielki wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie przedstawień kolędniczych. Dziękujemy też organizatorom, którzy od piętnastu lat sercem i swoją pracą przyczyniają się do kontynuowania tej pięknej tradycji.

Spotkanie, w którym wzięli udział: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wójt gminy Kamionka Wielka Andrzej Stanek, radni powiatowi – Krzysztof Bodziony i Anna Radzik, przewodniczący Rady gminy Kamionka Wielka – Marcin Kiełbasa, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek uświetnił koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Skalnik z Kamionki.

Nad wszystkim czuwał Kazimierz Ogorzałek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, który od wielu lat organizuje Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych „Sądeckie Kolędowanie”.

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a