Kultura

„Niezwykła Małopolska Wieś” w Miasteczku Galicyjskim

Opublikowano: Wrzesień 16, 2018 o 9:44 am   /   przez   /   komentarze (0)

Czy fascynacja wsią musi prowadzić do ucieczki z miasta? Czy, odwołując się do wiejskich tradycji, da się uciec od ciasnego kanonu? Czy można pozwolić sobie na eksperyment? Jak, sięgając do lokalnych źródeł, nie zastygnąć w powielaniu dobrze znanych motywów? Jak przebudzić moc dziedzictwa? Próbą znalezienia odpowiedzi na te pytania jest plenerowa wystawa Kto to wie(ś)? na własną rękę / na własną miarę.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie, realizowana w sądeckim skansenie, wpisuje się w przedsięwzięcie Województwa Małopolskiego pn. „Niezwykła Małopolska Wieś”, organizowane od dwóch lat w formie konkursu.

23 września 2018 r. (niedziela)

Sądecki Park Etnograficzny, ul. B. Wieniawy-Długoszowskiego 83 b
13.00 

Otwarcie wystawy „Kto to wie(ś)? na własną rękę / na własną miarę” 
Wystawę można oglądać do 31 października 2018 r.

Wystawa „Kto to wie(ś)? na własną rękę / na własną miarę” wpisana w pejzaż sądeckiego skansenu to opowieść o ważnych składnikach wiejskiego świata – takiego, jaki możemy poznać dzięki etnograficznej kolekcji. Sześć artystycznych instalacji w otoczeniu drewnianych zagród i chat prowokuje do spotkania z dziedzictwem wsi w nowy sposób – osobiście, na własną rękę. Obiekt „Gromada” z fotografiami dawnych mieszkańców dzisiejszej Małopolski (przedstawicielami różnych grup etnicznych i religijnych) przypomina o bliskim i współzależnym bytowaniu, na którym opierało się wiejskie poczucie wspólnoty – niewolne od kryzysów i napięć. Instalacje „Tworzywo”, „Rzeczy”, „Z_ręczność” i „Patent” zbudowane są z artystycznie przetworzonych rzemieślniczych metod i wiejskich narzędzi – dowodów pomysłowości naszych babć i dziadków, którzy urządzali swój świat z lokalnych tworzyw, przy pomocy sprytnych wynalazków i przekazywanych z pokolenia na pokolenie umiejętności. Zaś „Figura”, autorska interpretacja twórczości Karola Wójciaka-Heródka z Lipnicy Wielkiej, przenosi w sferę znaków i wartości, przywołuje ich moc. Czy my, mieszkańcy dzisiejszych miast i wsi, mamy szansę znaleźć tu coś swojego?  

Miasteczko Galicyjskie, ul. Lwowska 226  

14.00 
– Wręczenie nagród laureatom konkursu „Niezwykła małopolska wieś” (Konkurs Niezwykła Małopolska Wieś, organizowany przez Województwo Małopolskie, to przedsięwzięcie honorujące wiejskie społeczności aktywnie działające na rzecz podniesienia atrakcyjności swoich miejscowości, dbające o zachowanie w nich ładu przestrzennego i architektonicznego, zaangażowane w ochronę dziedzictwa kulturowego oraz działania na rzecz integracji mieszkańców.)
– Prezentacja wystawy fotograficznej towarzyszącej finałowi konkursu (Autorem zdjęć jest Michał Łuczak. Fotograf odwiedził społeczności lokalne, uhonorowane w tymże konkursie. Powstała w ten sposób panorama 100 obrazów z 35 małopolskich miejscowości. Opowieść o przyrodzie i  krajobrazie, a także o ludziach, ich pracy i pasjach. Wystawa będzie czynna do 30 września 2018 r.)  

od godz. 12.00 
– pokazy i warsztaty m.in. garncarskie, snycerskie,
– wyrobu koszy wiklinowych
– kuchnie regionalne – degustacja potraw
– kiermasz rękodzieła
– pieśni dziadowskie i babowskie w wykonaniu Sebastiana Cieleckiego
– scenki rodzajowe
– występ zespołu regionalnego Piątkowioki
– potańcówka i warsztaty tańców ludowych
– koncert zespołu folkowego FIŚBand

Udział w imprezie – bezpłatny

W dniu 23 września 2018 r. – bezpłatny wstęp na ekspozycję Miasteczka Galicyjskiego

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a