Kultura

Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu

Opublikowano: 26 listopada, 2024 o 8:31 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Muzeum Regionalnym w Starym Sączu otwarto nowy salon Ady Sari. Na cele ekspozycji oddano drugą salę. W związku z olbrzymim zainteresowaniem postacią Ady Sari i napływającymi oryginalnymi pamiątkami należało rozszerzyć ekspozycję.

W sali pierwszej prezentowane są: oryginalna szafka garderobiana, pudło na kapelusze podarowane przez p. Annę Starczewską – mieszkankę kamienicy przy ul. Łowickiej w Warszawie, gdzie po wojnie aż do śmierci mieszkała Ada Sari -wylicza Andrzej Długosz, kustosz muzeum –Wchodzących do sali uderza duży portret „Fausta”, który pochodzi z tegoż mieszkania – dar Piotra Szayera- bratanka. Całość uzupełniają meble i drobiazgi z epoki, podobne do tych, którymi otoczona była artystka w swoim powojennym mieszkaniu.

W sali drugiej – umieszczone zostało lustro – tremo należące kiedyś do Maestry z jej przedwojennego mieszkania. Przed 1939 r. – lustro to podarowała rodzicom do Starego Sącza. Po likwidacji domów po rodzicach lustro odkupiła Józefa Tischnerowa – krawcowa, która również szyła sukienki dla Ady Sari. Przed laty lustro to zostało podarowane muzeum przez spadkobierców pani Tischnerowej. Salę uzupełniają nowości: radio sprzed 1939 r. podarowane kiedyś przez Maestrę p. Stanisławowi z Legionowa, który z kolei ostatnio przekazał je muzeum. Są też 2 z obrazy z mieszkania na Łowickiej – podarowane przez Piotra Szayera. Pejzaż morski oraz stary obraz „Św. Anna – nauczycielka NMP” -dodaje Andrzej Długosz.

Wystawionych jest także 5 linorytów portretowych Ady Sari wykonanych przez Jana T. Czecha – wnuka najstarszego brata Jadwigi Szayerówny – Edwarda. Całość uzupełniają archiwalne zdjęcia rodzinne i z ról operowych Maestry a także najwybitniejszych wokalistów wykształconych przez Adę Sari.

Zapraszamy do obejrzenia nowej ekspozycji.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"