Kultura

Od 55 lat tańcem i śpiewem rozsławiają Sądecczyznę

Opublikowano: 16 grudnia, 2018 o 11:05 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wczoraj (15 grudnia) odbył się jubileusz 55-lecia Zespołu Regionalnego „Sądeczanie”.

Dziękując za wkład w kultywowanie i promocję tradycji lachowskiej oraz wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny starosta Marek Kwiatkowski uhonorował Złotym Jabłkiem Sądeckim Halinę Pierzchałę, Barbarę Zalewską i Andrzeja Stacha. Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali Edyta Golonka, Natalia Żurowska, Zenon Kosmydel, Marta Poradowska, Andrzej Gomułka i Piotr Ubrański. Z okazju jubileuszu starosta wręczył też zespołowi promesę o wartości 3 tysięcy złotych. Słowa podziękowania skierował do Ireny Pabisz – kierownika zespołu.

Składam serdeczne gratulacje dla obecnych i byłych członków zespołu – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Wasz zapał, umiłowanie tradycji i folkloru ziemi sądeckiej jest godny podziwu i naśladowania. Swą pracą świadczycie o unikalności i niezwykłości naszego regionu. Sprawiacie, że tradycja naszych ojców jest wciąż żywa i zdobywa serca młodych pokoleń, wiążąc je na zawsze z Sądecczyzną.

Zespół Regionalny „Sądeczanie” został założony w 1963 r. Oprócz programów okolicznościowych prezentuje dawne obyczaje i obrazki z życia codziennego („Wesele lachowskie”, „Kumoszki”, „Kiszenie kapusty”, „Hej kolęda, kolęda”). W ciągu 55 lat działalności zespół zdobył wiele prestiżowych nagród. Koncertował na scenach Polski i Europy. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne, m.in. „Sądeczan Dar Serca” czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Podczas uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu zespół dał imponujący koncert. Były tradycyjne polskie tańca, tańce z Sądecczyzny oraz program specjalny, na który składały się tańce ukraińskie.

Fot. Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a