Kultura

Od pół wieku zamyka w drewnie lachowską kulturę

Opublikowano: Październik 5, 2019 o 8:25 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wczoraj Kazimierz Basta obchodził jubileusz 50-lecia pracy twórczej.  Mieszkający w Stadłach (gmina Podegrodzie) artysta ludowy – rzeźbiarz, utrwala w drewnie motywy religijne oraz scenki związane z folklorem Lachów. Życzenia składał m.in starosta Marek Kwiatkowski i burmistrz Jacek Lelek. 

Wśród jego prac są zarówno monunentalne rzeźby jak i mniejsze figurki oraz płaskorzeźby przedstawiające m.in. Matkę Boską i Chrystusa Frasobliwego. Artysta pracuje głównie w drewnie lipowym, topoli i brzozie. Jego prace są prezentowane w muzeach w Toruniu, Krakowie i Nowym Sączu. Chętnie kupują je też prywatni kolekcjonerzy z USA, Kanady i Argentyny.

– Proszę przyjąć gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania z powodu tak pięknego jubileuszu – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Pana wieloletnie zaangażowanie oraz wkład w promocję kultury Lachowskiej zasługuje na wielki szacunek. Jestem pełen podziwu dla siły, z jaką realizuje pan niestrudzenie swoją misję. Życzę zdrowia i jeszcze wielu sukcesów artystycznych.

Starosta podkreślił, że kultura i tradycja mają wielkie znaczenie w zachowaniu tożsamości. Przypomniał, że m.in. dzięki tym wartościom udało się Polsce odzyskać niepodległość po 123 latach niewoli.

Fot. Paweł Szeliga

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a