Kultura, Z ostatniej chwili

Odlotowa Małopolska

Opublikowano: 27 marca, 2023 o 6:01 am   /   przez   /   komentarze (0)

Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie, Miasto Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ, oraz Kraków Balloon Team zapraszają na 2. Małopolski Festiwal Balonowy – „Odlotowa Małopolska”, który rozegra się na przełomie marca i kwietnia na podhalańskim niebie. 

Przez trzy dni będzie można obserwować blisko 30 kolorowych balonów latających nad majestatycznymi Tatrami – od południa, od wschodu nad uroczymi Pieninami, od zachodu z widokiem na panoramę Babiej Góry a od północy na pasmo Gorców. Na niebie nie zabraknie również słynnego balonu Małopolski, który od kilku lat intensywnie i z wielkim powodzeniem promuje region w Polsce i za granicą. Nowością na małopolskim niebie będzie również balon promujący Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023, które odbędą się już na przełomie czerwca i lipca br. Odlotowe załogi staną do walki m.in. o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego Balonów na Ogrzane Powietrze i Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Pierwszy, inauguracyjny start balonów w ramach Festiwalu, zaplanowano na piątkowe popołudnie w dniu 31 marca. Start planowany jest z Białki Tatrzańskiej. Bazą dla pilotów i ich załóg będzie Hotel Litworowy Staw zlokalizowany właśnie w Białce Tatrzańskiej. Miejsce piękne, przepełnione regionalnymi akcentami w góralskim stylu.

W sobotę 1 kwietnia planowane są dwa loty zawodnicze. Poranny start planowany jest z okolic miejscowości Frydman, a balony przelecą nad jednym z najpiękniejszych miejsc w Małopolsce czyli Jeziorem Czorsztyńskim. Lot popołudniowy wystartuje z aeroklubowego lotniska Nowy Targ. Na wszystkich, w sobotnie popołudnie na nowotarskim lotnisku, będzie czekać moc atrakcji towarzyszących lotom balonowym. Do uczestnictwa w nich serdecznie zapraszamy.

A w jaki sposób można wygrać zawody balonowe? W zawodach liczy się głównie precyzja. Dyrektor Sportowy planuje odpowiednie konkurencje – np. lokalizuje punkt który następnie oznaczony jest krzyżem o ramieniu 5 m, nad który każdy z pilotów powinien nadlecieć i rzucić marker, czyli taśmę obciążoną woreczkiem z piaskiem na końcu. Wygrywa ten, kto rzucił najbliżej środka. 

Ale to jeszcze nie koniec. Na niedzielę 2 kwietnia zaplanowano ostatni lot – będzie to lot poranny. Start nastąpi z lotniska w Nowym Targu.

Dzięki temu wydarzeniu będzie można poczuć namiastkę baloniarstwa i ciepło bijące z palników oraz z bliska poznać niezwykłą pasję baloniarzy! Gwarantujemy niesamowite wrażenia i naprawdę odlotowe widoki – cała Małopolska jest odlotowa!

Zachęcamy również do obserwowania profilów, poświęconych wydarzeniu, ponieważ właśnie tam będzie można sprawdzać na bieżąco informacje na temat startów bezpośrednio przed planowanymi lotami.

Zapraszamy na Facebooka „Odlotowej Małopolski”: facebook.com/odlotowa.malopolska

oraz fanpage Kraków Balloon Team: facebook.com/krakowballoonteam

Program Festiwalu może ulec zmianie. Loty odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmuje Dyrektor Sportowy wydarzenia.

źródło i fot. mat. prasowy Organizatora

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"