Kultura

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej w Limanowej

Opublikowano: Wrzesień 14, 2015 o 11:13 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Limanowej poznaliśmy najlepszych wykonawców piosenki turystycznej, wyłonionych spośród 28 uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej. W imieniu Województwa Małopolskiego gratulacje laureatom złożył członek Zarządu Leszek Zegzda.

Dwudniowy Festiwal rozpoczęły przesłuchania konkursowe, prowadzone w amfiteatrze Parku Miejskiego, a zakończone wyłonieniem laureatów. Jak przyznała podczas ogłoszenia wyników przewodnicząca komisji, wybitna polska dziennikarka radiowa i telewizyjna, Maria Szabłowska, ze względu na równy, wysoki poziom prezentowany przez wykonawców, nie było to zadanie łatwe. Jury, w którym zasiadali także: inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, mecenas Czesław Szynalik oraz redaktorzy związani z Programem 1 Polskiego Radia: prezes Małopolskiej Izby Turystyki, dyrektor artystyczny Festiwalu Ryszard Sikora i Marek Lipiński, oceniało uczestników w dwóch kategoriach: do lat 12 i powyżej 12 roku życia. Zwracało także uwagę, czy prezentowane utwory mieszczą się w kategoriach piosenki turystycznej, żeglarskiej lub ballady.

W grupie młodszej główną nagrodę otrzymał zespół „O’Yey” z Augustowa, drugie miejsce zajął Błażej Czarniecki również z Augustowa, a trzecie Jakub Połowniak z Rzeszowa. W kategorii starszej triumfowała Angelika Jaskuła z Bielan w Małopolsce. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Augustowska Flota Śpiewająca A-QQ z Augustowa i zespół Erwin i Leśni Goście z Augustowa i Biłgoraja. Nagroda specjalna Burmistrza Miasta trafiła do limanowskiego zespołu Confessio. Nagrodę rzeczową ufundowaną przez Posła na Sejm RP Andrzeja Guta-Mostowego otrzymał Tomasz Kazimierz Lewandowski z Tarnowa. Dyplomy, symboliczne czeki, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dzwonki wręczali m.in.: senator RP Stanisław Hodorowicz, poseł na Sejm Andrzej Gut-Mostowy, członek ZWM Leszek Zegzda oraz burmistrz Limanowej Władysław Bieda.

Miłym akcentem Festiwalu było wręczenie tytułów „Przyjaciel Miasta Limanowa” dla Ryszarda Sikory oraz Czesława Szynalika, a także Honorowej Nagrody Małopolskiej Izby Turystyki „Parzenicy” dla posła na Sejm Andrzeja Guta-Mostowego.

Po wręczeniu nagród na scenie amfiteatru wystąpili tegoroczni laureaci, po których odbył się koncert gwiazdy wieczoru, grupy „Nocna Zmiana Bluesa”.

Warto wiedzieć, że od początku trwania Festiwalu Piosenki Turystycznej, czyli od 1983 roku, jego organizatorem jest Limanowski Dom Kultury. Przez 14 lat było to wydarzenie o zasięgu ponadregionalnym, a od 1997 roku po objęciu nad nim patronatu przez Polską Izbę Turystyki zyskało charakter ogólnopolski. Dzięki staraniom burmistrza Władysława Biedy, Festiwal powrócił w ubiegłym roku do Limanowej.

 

UMWM  Agenda Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a