Kultura

Pejzaże łagodzą obyczaje. Można je podziwiać w Galerii IMO

Opublikowano: 19 stycznia, 2023 o 7:47 am   /   przez   /   komentarze (0)

Do 9 kwietnia 2023 roku można podziwiać wspaniałe pejzaże w Galerii IMO w Starym Sączu. Wczoraj (18 stycznia) odbył się wernisaż. Z kolei dzisiaj 19 stycznia o godzinie 17. – odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi kuratorka wystawy Agnieszka Tes. To świetna okazja by wysłuchać opowieści największych współczesnych polskich pejzażystów i zajrzeć na chwilę do świata, który na co dzień ginie w multimedialnym hałasie.

Czy w czasach, w których pejzaż coraz częściej zamyka się w ramach zdjęć robionych smartfonem i masowo wrzucanych na Instagram, jest jeszcze miejsce dla wielkoformatowego, tradycyjnego malarstwa krajobrazowego? Czy wciąż z tą samą estymą wieszamy na ścianach salonów stojące we mgle płaczące wierzby, oniryczne wschody słońca w szuwarach i świeżo ścięte, rozczochrane snopki siana? Czy rodzimy pejzaż opowiedziany pędzlem się broni czy stopniowo ustępuje miejsca bardziej współczesnym, zaawansowanym technologicznie formom zapisywania obrazu?

Wszystkie pory pejzażu pozwolą zatrzymać wzrok na dłużej, zatonąć w chwili, wzruszyć się i nasycić, kontemplować uchwyconą na płótnie urodę i tajemnicę otaczającego nas świata, ale także lepiej poznać nowe sposoby artystycznej ekspresji. To doskonała lekcja „patrzenia ze zrozumieniem”, bo malarstwo to ponadczasowy fenomen, który niezmiennie oferuje niepowtarzalne doznania – głębsze, bardziej wyraziste, intensywne; w lepszej jakości przeżywania, niż jakiekolwiek inne formy nowoczesnej sztuki wizualnej.

Nadbużańskie ostoje, rozległe przestrzenie Bieszczadów, rozgwieżdżone niebo, zakamarki prowincji, przemijanie, zmienność, bezmiar i piękno, bezkresna cisza, misterium natury, odrealnione kolory, nostalgia, niepokój, metafizyka, efemeryczność, liryczna impresja, żywioł, energia, ogrom przyrody – to tylko kilka luźnych skojarzeń, które pojawiły się podczas osobistego spotkania ze sztuką pejzażu w Galerii IMO.

????????????????????????????????????

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a