Kultura

Pierwszy wieczór narodowy. Ukraińsko -lachowski!

Opublikowano: Lipiec 20, 2015 o 11:19 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Pierwszy wieczór narodowy. Wieczór, który miał wyglądać inaczej. Że będą występować Piątkowioki, wiedzieliśmy najwcześniej, bo już podczas koncertu finałowego rok temu przejęli kostur i rolę gospodarza, ale w planach był również zespół z Albanii. Dzieci nie dojechały. Kilka dni temu w ich autokar wjechała ciężarówka, kilkanaścioro małych pasażerów trafiło do szpitala. Kierownik wobec tak ekstremalnej sytuacji zrezygnował z udziału zespołu w Święcie Dzieci Gór. Podczas dramatycznych, bardzo trudnych (wiadomo – wakacje) poszukiwań, znaleziono…

Poniedziałek to zatem dzień ukraińsko-lachowski, a przed sądecką publicznością zaprezentował się Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Piątkowioki” z Piątkowej oraz zespół Hreczni Frajirky z Ukrainy.

Dzieci z zespołu Hreczni Frajirky przyjechały z ukraińskiego miasta Monastyrys. Mogło się to stać dzięki ludziom dobrej woli z Żegiestowa. Nie mogli przyjechać z kapelą, towarzyszyła im zatem – w drodze wyjątku – muzyka odtwarzana z płyty. A razem z zespołem przyjechała do Polski na wakacje dziewiątka dzieci, których ojcowie walczą na froncie, na wschodzie Ukrainy.

Urocza grupka 11 dziewcząt wyśpiewała: pieśń o dwóch dębach, czardaszowe melodie, pieśń opisującą skrzypce, kołomyjkę, pieśń o cichej wodzie, o Aniczce i hymn Łemków wyciepanych ze swojej ziemi.

Przez najbliższy tydzień, codziennie o godz. 11:00, przed sądeckim ratuszem będą odbywać się prezentacje w ramach dni narodowych. Natomiast o 19:00 będą odbywać się koncerty główne zespołów w hali sportowej MOSiR przy ul. Nadbrzeżnej. 

Szczegółowe informacje o 23. Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”: www.swietodziecigor.pl.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a