Kultura

Płyta dla „Kowalni” ze Stróż

Opublikowano: 25 maja, 2018 o 6:56 am   /   przez   /   komentarze (0)

Zespół Regionalny „Kowalnia” ze Stróż otrzymał sto płyt ze swoimi utworami nagranymi w studiu Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu w ramach Fonoteki Powiatowej.

Z szefami zespołu: Janiną i Władysławem Obrzutami spotkał się starosta nowosądecki Marek Pławiak i wicestarosta Antoni Koszyk. Wręczyli też płytę „matkę”, z której można robić dodatkowe kopie.

– Dziękujemy za możliwość nagrania kolejnej płyty w ramach Fonoteki i za wsparcie, na które możemy liczyć ze strony starostów – mówiła Janina Obrzut. – To dla nas bardzo ważne. Cieszymy się, że doceniacie państwo nasze wysiłki. Ta płyta nosi tytuł „Łoj płynie woda…”

To już 154 krążek, który trafił do Fonoteki Powiatowej. Nad nagraniami czuwa dyrektor PMDK Krzysztof Szewczyk i Zbigniew Kaczmarczyk.

 – Zawsze wspieramy takie inicjatywy. W Fonotece mamy wiele utworów, które dzięki takim nagraniom ocalały od zapomnienia – mówi starosta Marek Pławiak. – Jednym z naszych zadań jest pielęgnowanie kultury i tradycji. Nagrywanie płyt w studiu Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury to właśnie forma dbania o zachowanie tożsamości i tradycji.

Zespół „Kowalnia” powstał 28 stycznia 2000 r. przy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Grupa odnosi wiele sukcesów i przywozi liczne nagrody, m.in. otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Grupa prezentuje repertuar pogórzański, jednak odbiega on w charakterze ruchu od tańców pozostałych regionów Pogórza. Stróże to miejscowość leżąca na pograniczu wpływów Lachów sądeckich i Pogórza Gorlickiego. Folklor, który prezentuje zespół jest niezwykle żywiołowy i melodyjny.

Fot. Maria Olszowska/Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a