Kultura

Podegrodzie.Wypasali bydło w tradycji lachowskiej

Opublikowano: 26 sierpnia, 2015 o 10:19 am   /   przez   /   komentarze (0)

W dniu wczorajszym (25 sierpnia) w Podegrodziu w zagrodzie „Kubalówka” odbyło się niecodzienne wydarzenie -wypas bydła w tradycji lachowskiej. Inscenizacji towarzyszyły dodatkowe atrakcje: warsztaty ceramiki, garncarstwa, bibułkarstwa, pokaz kowalstwa i degustacja tradycyjnego jadła podegrodzkiego.

Pomimo deszczowej pogody, która tylko początkowo nie rozpieszczała, mieszkańcy jak i turyści licznie przybyli do urokliwej zagrody „Kubalówka”. Ciekawe obrzędy i zwyczaje jakie niósł ze sobą wiosenny wypasł bydła zachwycił wszystkich.

Mleko i jego przetwory były jednym z najważniejszych produktów żywnościowych dla ludzi mieszkających na wsi, dlatego zwyczaje związane z hodowlą były tak ważne. Zawierały elementy magiczne, które miały chronić zwierzęta przed chorobami i czarami. Czynności odprawiane przy bydle, zazwyczaj odbywały się indywidualnie w każdym z gospodarstw, a było to m.in. robienie krowom wianków z kwiatów, ziół czy gałązek, przyśpiewki, wkładanie pod próg obory różnych symbolicznych przedmiotów gwarantujących szczęście, zmuszanie bydła, by przekroczyło próg prawą, a nie lewą nogą.

Miałam przyjemności uczestniczyć w tym niecodziennym widowisku. Piękna impreza folklorystyczna. Jestem naprawdę pod wrażeniem. Niesamowita atmosfera  i życzliwość -komentuje Beata.

I trudno się nie zgodzić. Urok tego miejsca, życzliwość mieszkańców, pyszne regionalne jedzenie oraz oryginalne i wciąż kultywowane obyczaje  to najsilniejszy wyraz różnorodności i część bogatego dziedzictwa Lachów.

Do tańca porwał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie” i nawet pogoda stała się niezwykle łaskawa…

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"