Kultura

Przegląd Małych Form Teatralnych „Przebudzenie 2015”

Opublikowano: Czerwiec 4, 2015 o 12:34 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Już po raz piętnasty, pod patronatem prezydenta Ryszarda Nowaka, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych „Przebudzenie 2015”. Jego organizatorem jest Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączy przy współpracy z Urzędem Miasta Nowego Sącza oraz gminami: Stary Sącz, Dobra, Łukowica, Trzyciąż i Podegrodzie. Tegoroczne hasło Przeglądu to „Samotność w tłumie”. 

Wiceprezydent Jerzy Gwiżdż witając młodych aktorów podziękował za organizację tego ważnego wydarzenia, które kształtuje postawy i zachowania młodzieży teraz i w przyszłości. Podkreślił również jak istotny jest problem samotności, odosobnienia, braku zrozumienia i wsparcia bliskich we współczesnym świecie.

– Samotność przede wszystkim tkwi w głowie i sercu. Można być, jako samo hasło tego festiwalu mówi, w tłumie, czyli w wielkiej zbiorowości ludzkiej, ale czuć się samotnie. Jestem sam, z problemami, nie ma koło mnie nikogo i to niestety jest zjawisko dosyć powszechne. Zamykamy się w czterech ścianach, mało rozmawiamy bo mamy telefony, laptopy, dostępność do używek i popadamy w samotność na swoje własne życzenie. Samotnym możemy być z przyczyn obiektywnych, niezależnych, ale myślę, że w większości te przyczyny tkwią po naszej stronie. Zatem przebudźmy się sami dla siebie i dla kontaktu z innymi ludźmi – mówił wiceprezydent Jerzy Gwiżdż inaugurując XV Przegląd Małych Form Teatralnych „Przebudzenie 2015”.
Słowa podziękowania za wspieranie właściwych wzorców zachowań wśród młodzieży skierowali do organizatorów: Marta Mordarska, pełnomocnik prezydenta ds. społecznych oraz Leszek Langer, dyrektor Wydziału ds. Problematyki Osób Niepełnosprawnych. 

Wśród gości, na uroczystości otwarcia, obecni byli także: przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor, dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Grzegorz Chochla oraz dyrektor Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej Czesław Baraniecki.
 

Jury konkursowe oceniło prezentacje sześciu grup teatralnych, które przygotowały krótkie formy w ramach hasła „Samotność w tłumie”, przyznając następujące miejsca: 

  1. Gimnazjum w Przyszowej (gmina Łukowica) – 93 pkt.
  2. Gimnazjum nr 9 w Nowym Sączu – 90 pkt.
  3. Gimnazjum w Podegrodziu (gmina Podegrodzie) – 87 pkt.

Nagrody za udział otrzymali: 

  • Gimnazjum w Zadrożu (gmina Trzyciąż)
  • Gimnazjum w Skrzydlnej (gmina Dobra)
  • Gimnazjum w Starym Sączu

Główne kryteria jakimi kierowało się w ocenie jury konkursowe to: zgodność przedstawionej problematyki z tematem, jasność przekazu, przesłanie, oryginalność, a także ogólne wrażenie artystyczne. 
 

Między poszczególnymi prezentacjami Przeglądu Małych Form Teatralnych „Przebudzenie 2015” odbywały się konkursy profilaktyczne przygotowane przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Także w tych konkurencjach zostały przyznane nagrody ufundowane przez sądeckich parlamentarzystów, którzy wzięli udział w podsumowaniu Przeglądu. Publiczność mogła również zobaczyć pokazy taneczne przygotowane przez Szkołę Tańca „WirDance” oraz trening pokazowy kickboxingu w wykonaniu sądeckiego klubu Fight House 27.
 

Czesław Baraniecki, dyrektor Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu podziękował na zakończenie wszystkim uczestnikom i opiekunom grup teatralnych, a także gminom współorganizującym Przegląd Małych Form Teatralnych „Przebudzenie 2015”. Jednocześnie zaprosił do wzięcia udziału w kolejnej szesnastej edycji wydarzenia już za rok. 

 

źródło: UM Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a