Kultura, Z ostatniej chwili

Romeo i Julia. Gimnazjaliści Słowackiego na scenie Sokoła

Opublikowano: Luty 14, 2017 o 8:17 pm   /   przez   /   komentarze (3)

Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu finałowi konkursu „Po angielsku…czytać każdy może” była adaptacja sceniczna dramatu Williama Szekspira Romeo i Julia” w języku angielskim w wykonaniu młodzieży Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

Uroczystość w kinie „Sokół” poprowadziły po polsku i po angielsku uczennice kl. 3a, Marta Michalak, Julia Walkosz, Małgorzata Nalepa, Natalia Mucha oraz Aleksandra Pasiut.

W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek; Ewa Zielińska, Przewodnicząca Rady Miejskiej, Maria Sosin, Dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu; Wioletta Nowak, wicedyrektor Gimnazjum im. J. Słowackiego, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego

Chciałbym Wam serdecznie pogratulowaćmówił burmistrz Jacek Lelek to był fantastyczny występ. Język angielski to język współczesnego świata pozwalający komunikować się . Jest absolutnie podstawą do poruszania się po świecie, do poruszania się po rynku pracy. Byłem pod ogromnym wrażeniem swobody, z jaką się w tym języku poruszacie. Pięknie to opowiedzieliście (….) Czujecie dumę, że jesteście uczniami takiej szkoły? Naprawdę to jest powód do dumy i ja z Was jestem dumny i gratuluję pani dyrektor, aktorom i nauczycielom. 

 

W role tytułowych bohaterów szekspirowskiego dramatu wcielili się Julia Kruczek oraz Maciej Radecki. Opiekunkę Julii zagrała Dominika Tobiasz, Pani i Pan Capuleti (rodzice Julii) to Katarzyna Rejowska i Krystian Jaworski. Pani i Pan Montecchi (rodzice Romea) to Dorota Konstanty oraz Dominik Kulig. Benvolia zagrał Paweł Drzyzga, Tybalta Weronika Jopek, a Karol Plata wcielił się rolę Merkucja. Kamila Skoczeń zagrała Parysa, a w rolę księcia panującego w Weronie wcieliła się Weronika Maciuszek. Michał Grząbel-Mikulski zagrał Ojca Laurentego, a Bartek Grząbel-Mikulski brawurowo wcielił się w rolę Brata Jana. Aptekarza odegrał Łukasz Dziedzina, a role służących zagrali Alicja Kożuch oraz Jakub Szczygieł. Eryk Hyclak pojawił się również jako gość na balu u Capuletich. Na scenie nie zabrakło narratorów, którymi były: Kornelia Panajew, Karolina Golonka, Katarzyna Sadowska, Wiktoria Weber oraz Justyna Padula.

Pomysłodawcami i koordynatorami całego przedsięwzięcia były nauczycielki języka angielskiego: Agnieszka Obrzud i Beata Damasiewicz.

Warsztatom teatralnym przyglądała się również studentka filologii angielskiej, Monika Maślanka, która w tym roku szkolnym odbywa praktykę zawodową w starosądeckim gimnazjum.

Nikomu nie przeszkadzało, że spektakl był w języku angielskim. Doskonała gra aktorska, gra świateł, muzyka towarzysząca każdej scenie, scenografia pozwoliły przenieść się widzom na ponad godzinę do czasów Shakespeare’a i poczuć jak w prawdziwym teatrze.  Znana wszystkim historia Romeo i Julii w interpretacji naszych uczniów, zyskała uznanie widzów, a tygodnie i trudy przygotowań nagrodzone zostały gromkimi brawami.

 

 

Komentarze

Komentarze (3)

  • Luty 14, 2017 o 10:07 pm Marian

    Gratulacje dla młodych starosądeckich aktorów

  • Luty 15, 2017 o 4:26 pm Rodzic

    Rodzice też by chętnie obejrzeli przedstawienie !

  • Luty 15, 2017 o 6:48 pm Anonim

    na pewno będzie taka możliwość 🙂

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a