Kultura, Z ostatniej chwili

Ruszają 12. Dni Księdza Tischnera w Starym Sączu. PROGRAM

Opublikowano: Marzec 14, 2018 o 6:19 am   /   przez   /   komentarze (0)

– Będzie można się spotkać i podyskutować z wieloma ciekawymi osobami – przyznaje burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek– Te dni Tischnerowskie mają to do siebie, że jest to czas, kiedy jest w Starym Sączu taka przestrzeń, którą kiedyś stworzył ksiądz profesor Józef Tischner, gdy przyjeżdżał do swoich rodziców.

Tegoroczna edycja Dni Tischnerowskich organizowana jest po raz 12. Rozpoczną się one 14 marca i potrwają przez 4 dni. Harmonogram wydarzeń możecie znaleźć poniżej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Serdecznie zaprasza Towarszysto Miłośników Starego Sącza. Honorowy patronat objął burmistrz Jacek Lelek.                                          

Starosądeckie.info i ” Z Grodu Kingi” patronem medialnym 12. Dni Księdza Tischnera

PROGRAM

14.03.2018 r., /środa/ godz. 17.00, Muzeum Regionalne, Rynek 6

  • Rewolucja w Kościele czy głęboka reforma? Piąta rocznica pontyfikatu papieża Franciszka – wykład Janusza Poniewierskiego

13 marca przypada 5. rocznica wyboru papieża Franciszka. Z tej okazji warto zapytać, jakie są najważniejsze dokonania obecnego biskupa Rzymu. Czy i na ile zmieniają one Kościół?

15.03.2018 r., /czwartek/, godz. 17.00 Muzeum Regionalne, Rynek 6

  • Wizja Kościoła w Polsce według Jerzego Turowicza– wykład Anny Matei

„Przyszłość Kościoła w Polsce zależy od sposobu jego obecności w życiu naszego kraju. Ta obecność ma tylko dwa wyznaczniki: głoszenie Ewangelii i świadectwo dawane Ewangelii”

Wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” miał bardzo konkretną wizję Kościoła w Polsce: ubogiego, formującego sumienia, pozbawionego wpływów i władzy politycznej, świadomego wiary i wynikających z tego zobowiązań. Świadectwem tego jest jego publicystyka- szereg tekstów, dotyczących spraw i kondycji Kościoła w Polsce, powstałych od lat 30. do lat 90. XX wieku. Odwołując się do tekstów Turowicza, postaram się tę wizję przypominać.

16.03.2018 r., /piątek/, godz. 17, Muzeum Regionalne, Rynek 6

  • Józefa Tischnera rozważania o dobru i złu-wykład dr Izabeli Marszałek

„ Problem zła stanowi od wieków przedmiot nieustannych dociekań. Ludzkie uwikłanie w zło wydaje się wciąż, a może coraz bardziej, aktualne. Było ważne i aktualne dla ks. Prof. Józefa Tischnera, który pytał, jak w przestrzeni relacji międzyludzkich zło staje się rzeczywistością i w jakich postaciach jest ono przez nas doświadczane. Zarówno pojęcie dobra jak i zła można przybliżyć jedynie poprzez wniknięcie w różnorakie wątki dramatyczne zawiązujące się pomiędzy ludźmi.  Tischner podejmuje się próby uchwycenia fenomenu zła w świetle ogólnej idei dobra. Idea ta stanowi bowiem pierwotność doświadczenia świata. Myśleć w oparciu o ideę dobra, to odsłaniać tragizm ludzkiego istnienia.”

17.03.2018 r. /sobota/, godz. 10.00, klasztor Sióstr Klarysek

Msza Święta w intencji ks. Józefa Tischnera – celebruje ks. kapelan  Stanisław Śliwa; oprawa liturgiczna dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a