Kultura, Z ostatniej chwili

Ruszył X Międzynarodowy Plener Malarski w Starym Sączu

Opublikowano: Lipiec 17, 2015 o 9:55 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Artyści z całego świata już po raz dziesiąty przyjechali na Międzynarodowy Plener Malarski do Starego Sącza. W Sympozjum Kultur Lokalnych, które odbędzie się w Kinie Sokół 24 lipca, wezmą udział uczestnicy Pleneru, krytycy sztuki i artyści z lokalnego środowiska.

Uroczysta inauguracja z udziałem wiceburmistrza Starego Sącza Kazimierza Gizickiego, przewodniczącej Rady Miejskiej Ewy Zielińskiej i Kuratora artystycznego prof Mariana Nowińskiego odbyła się dzisiaj (17 lipca) w Urzędzie Gminy w Starym Sączu.

Artyści z Japonii, Francji, Włoch, Białorusi, Czech, Hiszpanii i oczywiście Polski zawładną Starym Sączem przez najbliższe 2 tygodnie.

Planowaliśmy, że ten X Jubileuszowy Plener będzie powtórzeniem Artystów, którzy odwiedzali Stary Sącz -mówi prof Marian Nowiński -ale otrzymaliśmy tyle zgłoszeń, że koncepcja uległa zmianie. Zaprosiliśmy nowych Artystów, których prace były tak zachwycające, że postanowiliśmy jak najszybciej zrealizować nasz pomysł. Poziom Pleneru jest niezwykle wysoki.

11747543_10203138891431838_534505447_o

24 lipca o godzinie 19:00 w Kinie Sokół zaplanowane jest Sympozjum, które poprowadzi  Francuz Antoine Lopez z Clermont Ferrand. Jest znawcą filmu krótkometrażowego i byłym dyrektorem Festiwalu Du Court Metrge de Clermont -Ferrand. Antoine przedstawi kilkanaście nagrodzonych w festiwalach krótkich filmów animowanych i filmów aktorskich.

Będzie to niezwykłe wydarzenie dla Starego Sącza. Na pokaz i sympozjum zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców miasta i gminy –kontynuuje Nowiński.

Jak zawsze dwutygodniowy Międzynarodowy Plener i Sympozjum zakończy się happeningiem (widowiskiem jako zdarzeniem artystycznym) na starosądeckim rynku z udziałem uczniów ze szkół w Starym Sączu. Uroczysty wernisaż wystawy prac z udziałem wszystkich artystów zaplanowano na 28 lipca w Galerii „Pod Piątką” w Starym Sączu, Rynek 5, o godz. 19.00. Prace będzie można podziwiać przez cały sierpień.

W tegorocznej edycji pleneru udział wezmą artyści z Polski: Janusz Motylski, Marian Nowiński, Piotr Nowiński, Wacław Jagielski,  z Japonii: Onij Tae, Amanatsu Aono, Mimona Ishikura, Jun Matsuyama, z Francji: Antoine Lopez, Marie Paule, Isabelle Pio-Lopez; z Włoch: Franco Vertovez, Mauro Baldino, Gianluca Tedaldi ; z Białorusi: Katsiaryna Sumarava, Victoria Ilyina; z Czech: Vaclaf Rodek; z Hiszpanii: Paco Santana.

Artyści, którzy przybyli na X Jubileuszowy Plener Malarski będą gościć w Starym Sączu do 30 lipca. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Gimnazjum im Juliusza Słowackiego w Starym Sączu udostępnione i zaadaptowane zostały sale lekcyjne, które posłużą jako pracownie. Malarze podczas pobytu zwiedzą między innymi Stary Sącz, platformę widokową na Woli Kroguleckiej oraz Kraków.

 

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • Lipiec 19, 2015 o 10:48 pm Blabla

    Ja tam widzę Francuza Antoina Lopeza a nie francuza A… L…. !

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a