Kultura, Z ostatniej chwili

Ruszyła Pannonica……ogieeeń nie muzyka!

Opublikowano: Sierpień 27, 2015 o 11:03 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Ruszyła trzecia edycja największego folk festivalu w regionie -energetyczna Pannonica. Impreza w Barcicach potrwa do niedzieli, a w sobotę usłyszymy ostatni koncert . Zagra serbska legenda Barka BrassBand.

Tuż za Barcicami, w polu nieopodal karczmy Stodoła stanęła scena, pole namiotowe oraz kuchenne i sanitarne zaplecze. Przez trzy dni wystąpi tu osiem zespołów z Polski, Serbii i Węgier. Dzisiaj dla kilkusetosobowej publiczności na otwarcie zagrali i zaśpiewali Serbowie -Ansambl Ravnica zaprzyjaźnionego z Sądecczyzną miasta Suboticy oraz krajowa czołówka gatunku Balkan Sevdah.

Zespół Ravnica z początku wykonywał niemal wyłącznie lokalną muzykę współtworząc lokalny styl kafana, ale odkąd stał się szeroko znany i koncertuje zagranicą włączył do repertuaru muzykę z całej b. Jugosławii, a nawet standardy muzyki klasycznej oraz popowe i rockowe evergreeny w oryginalnych tamburicowych aranżacjach. Z kolei  Balkan Sevdah to krajowa czołówka gatunku. Starają się uchwycić esencje melodii i połączyć je z własnym pojmowaniem tej niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji. Efektem jest muzyka melodyjna, dynamiczna, czasem refleksyjna, momentami dzika, pełna temperamentu i nastroju charakterystycznego dla regionu Bałkanów. Balkan Sevdach niedawno wzbogacił brzmienie o etniczne bębny (Anika).

Już jutro w festiwalowej wiosce usłyszymy kolejne niezwykłe brzmienia! Zagra polsko-bułgarsko-czeska grupa Sarakina, Bubliczki (niewątpliwie jedna z gwiazd tegorocznej Pannoniki -żywiołowy zaciąg siedmiu młodych, piekielnie zdolnych muzyków wywodzących się z Brus (Kaszuby) i Szczecina (a więc prawie Wikingowie) oraz Lemon Bucket Orkestra –zespół powstał w 2010 roku w Toronto w Kanadzie. To żywioł, którego nic nie jest w stanie powstrzymać.

Festiwal folkowy „PANNONICA” to coś więcej niż tylko żywiołowy festiwal muzyczny w formule open-air, to miejsce multidyscyplinarnych spotkań muzyków i twórców lokalnych i twórców którzy zawodowo zajmują się muzyką inspirowaną tradycyjną muzyką karpacką i środkowo-wschodnioeuropejską.

Na pewno – prócz koncertów – możecie liczyć na warsztaty muzyczne, taneczne, etnobotaniczne, rękodzielnicze, na „Guczodisko” w Stodole, posiady i biesiady, degustacje wina oraz dużo słońca. Dlatego warto zawitać do Barcic. Czekamy w szczerym polu, nad Popradem.

Starosądeckie.info patronem medialnym festiwalu Pannonica.

Warto przeczytać: Pannonica. Festiwalowa wioska otwiera swoje podwoje. Bielsko -Biała pierwsza! 

fot. Marcin Pawlik

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a