Kultura

Spotkanie z Jadwigą Marzec i Grażyną Kulig

Opublikowano: Kwiecień 20, 2019 o 8:06 am   /   przez   /   komentarze (0)

W czwartek, 4 kwietnia 2019 r. Jadwiga Marzec i Grażyna Kulig spotkały się z czytelnikami Biblioteki w Starym Sączu  na promocji książki „Marzenia nie liczą lat”, zgłoszonej do VII edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii: książka o Sądecczyźnie.

Autorką książki jest sądeczanka Jadwiga Marzec, która opowiada historię życia innej utalentowanej artystycznie sądeczanki – malarki Grażyny Kulig. To opowieść o niełatwym losie wcześnie osieroconego dziecka, zbyt wcześnie owdowiałej kobiety z dwójką dzieci i trzecim w drodze, o talencie malarskim i  spełnianiu marzeń.
W książce można znaleźć liczne zdjęcia z różnych okresów życia bohaterki.

Podczas pełnego emocji i wspomnień wieczoru w starosądeckiej bibliotece Autorka i Bohaterka opowiadały o pracy nad książką i czytały wybrane fragmenty książki, m.in. list napisany przez ojca pani Grażyny, Józefa Blewońskiego do żony i córek z celi śmierci, na kilka godzin przed zgilotynowaniem.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac Grażyny Kulig . Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił sądecki muzyk Tomasz Wolak wraz z wokalistą Janem Kłoskowskim.

Grażyna Kulig

Absolwentka PWSZ w Nowym Sączu, kierunek  –  edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Maluje od najmłodszych lat, inspiracją jej twórczości jest pejzaż, martwa natura, kwiaty oraz portret. Wypowiada się w różnych technikach: olej, akryl, pastel, kolaż, akwarela, również tkanina artystyczna i rzeźba w gipsie.  W latach 2002-2008 pełniła funkcję prezesa TPSP. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych na terenie całego kraju.  Jej obrazy znajdują się w muzeach, kościołach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.  Otrzymała odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, uhonorowana została „Srebrnym Krzyżem Zasługi”, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jadwiga Marzec

Urodziła się w Makowie Podhalańskim. Od 1977 roku jest związana z Nowym Sączem. Pracowała w Ochotniczych Hufcach Pracy, organizowała półkolonie, obozy, warsztaty oraz imprezy przy współpracy z instytucjami samorządowymi i pozarządowymi. Za pedagogiczną działalność była odznaczona m.in. Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką „Za zasługi dla województwa nowosądeckiego”. Pisze wiersze, fraszki, bajki i opowiadania dla dzieci. Jest autorką książki „Niezwykły tydzień Frani”, która została zgłoszona do Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii: książka o Sądecczyźnie.

arch. Bibblioteki

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a