Kultura

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej zainaugurowany w Kościele św Elżbiety

Opublikowano: 9 lipca, 2015 o 2:52 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Muzyka z Klasztoru Kanoników Regularnych w Żaganiu zainaugurowała 37 Starosądecki festiwal Muzyki Dawnej. Po prologu w Lewoczy, Festiwal powrócił do Starego Sącza i w Kościele św Elżbiety hymn Omnia Beneficia zabrzmiał po raz 37.

– Hasło tegorocznej edycji festiwalu to Rara, czyli rzeczy rzadkie. Mamy okazję słuchać wyjątkowych dzieł muzyki dawnej, unikalnych koncertów, ale to hasło idealnie odwołuje się również do samego Starego Sącza. Miasta jedynego w swoim rodzaju. Życzę wszystkim niezwykłych doznań – powitał zgromadzonych gości burmistrz Jacek Lelek.

3

Żagański klasztor kanoników regularnych uważany jest przez badaczy za najważniejszy na Śląsku ośrodek kultywowania muzyki wielogłosowej, przynajmniej w okresie średniowiecza.Osiemnastowieczne muzykalia pochodzące z tego klasztoru przechowywane są obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. 53 rękopisy stanowią najprawdopodobniej niewielki fragment dawnych zasobów klasztornej biblioteki muzycznej; przekazują one informacje o 66 utworach muzycznych, z których 51 zachowanych jest w całości.

Podczas koncertu wykonane zostały utwory pochodzące z tej kolekcji, napisane w języku łacińskim: psalmy nieszporne, ofertoria i arie. 

Globalizacja to powszechny trend, który dotyka również muzykę poważną. Milowe dzieła klasyczne cieszą się dużym powodzeniem wśród artystów, producentów płyt i mecenasów festiwali. My idziemy pod prąd. Muzyka dawna to nie tylko Bach. To mnóstwo zapomnianych dzieł, chcemy je wskrzeszać – mówi Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

2

Dziś w Klasztorze Sióstr Klarysek o godzinie 19:30 czeka nas niezapomniany koncert, który każdy Starosądeczanin (i nie tylko) powinien usłyszeć: Frakty z klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Właśnie muzyczne odkrycia w starosądeckim zakonie zainspirowały do stworzenia tego niezwykłego Festiwalu.

O wysokim poziomie kultury muzycznej w klasztorze Klarysek w Starym Sączu świadczą m.in. zachowane do dziś instrumenty, które przetrwały burzliwe dzieje klasztoru, oraz zapisy w kronikach klasztornych, a także nieliczne zachowane muzykalia, jak np. XIII-wieczny Graduał.

Na program koncertu składają się pieśni religijne zachowane w Bibliotece Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu oraz arie łacińskie z Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu.

Serdecznie zapraszamy!

fot. arch CKiS

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"