Kultura, Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Starosądecki Słownik Biograficzny

Opublikowano: 1 stycznia, 2021 o 9:27 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wydana przed Gminę Stary Sącz publikacja autorstwa Tadeusza Dudy, starosądeckiego archiwisty i historyka, zawiera biogramy osób, które już odeszły, a w większy, czy mniejszy sposób zaznaczyły się w historii Starego Sącza.

Niezwykłe dzieje Starego Sącza powodują, że ukazanie się każdej nowej publikacji traktującej o przeszłości miasta św. Kingi przyjmowane jest z zainteresowaniem nie tylko przez miłośników historii regionalnej. Nie inaczej dzieje się również w przypadku książki Tadeusza Dudy, zasłużonego historyka sądeckiego i długoletniego archiwisty, który podjął się niełatwego zadania, jakim jest opracowanie słownika biograficznego starosądeczan.

Okres staropolski reprezentowany jest w słowniku jedynie przez najważniejsze postaci. Znacznie bogatsze pod tym względem są wieki XIX i XX. Z tego okresu pochodzi większość uwzględnionych sylwetek: zasłużonych duchownych, nauczycieli, przedstawicieli wolnych zawodów, społeczników, wybitniejszych reprezentantów rzemiosła starosądeckiego. Oprócz notek biograficznych znanych osób, książka zawiera biogramy ludzi w dużym stopniu zapomnianych lub pomijanych w dotychczasowych opracowaniach, co czyni ją wartościową i atrakcyjną nie tylko dla mieszkańców Starego Sącza, ale także dla regionalistów zainteresowanych przeszłością nadpopradzkiego grodu.

Z recenzji Leszka Migrały

Słownik będzie dostępny w starosądeckich bibliotekach już w styczniu,  a wkrótce również w Muzeum Regionalnym.

Uważam, że wydawnictwa lokalne i regionalne pielęgnują tradycję, wzmacniają więzi i tożsamość, promują dziedzictwo i ludzi, którzy przez stulecia na to dziedzictwo pracowali –  mówi burmistrz Jacek Lelek. – Dlatego postanowiłem wesprzeć ten projekt. Tadeusz Duda, autor „Kalendarium ważniejszych wydarzeń miasta i gminy Stary Sącz 1945 – 2016”, pokusił się tym razem o stworzenie starosądeckiego słownika biograficznego, który oddajemy w Państwa ręce z nadzieją, że przyjmą go Państwo z zainteresowaniem.  Znów więc sięgamy do korzeni, zgłębiamy historię, budujemy tożsamość, ale nie tylko lokalną, również narodową. Patriotyzm w skali narodowej bierze się bowiem z patriotyzmu małego, patriotyzmu w skali lokalnej, z naszego patriotyzmu. Życzę interesującej lektury.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a