Kultura, Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Starosądeczanin Kacper Dąbrowski wydał swoją pierwszą płytę. To piękny duet INSOMMA

Opublikowano: Lipiec 24, 2020 o 5:00 am   /   przez   /   komentarze (0)

INSOMMA to dwójka niecodziennych muzyków zakochanych w idei odtwórstwa historycznego i dążenia do prawdy zaklętej między dźwiękami, która postanowiła zmierzyć się z materią wykonawczą i podjąć wspólnej pracy. Starosądeczanin Kacper Dąbrowski i Daria Kubik wydali swoją pierwszą płytę.

Duet INSOMMA powstał w marcu 2016 roku. Pomysł na założenie zespołu narodził się w Murach Akademii Muzycznej w Katowicach, po wspólnym projekcie Akademickiej Orkiestry Barokowej prowadzonym przez Martynę Pastuszkę. Zespół bierze czynny udział w Festiwalach oraz Konkursach. Koncertuje w Polsce jak również za granicą.

Info. Skąd pomysł na płytę z muzyką Jana Sebastiana Bacha?

Kacper: Pomysł na nagranie płyty z muzyką J.S. Bacha narodził się trzy lata temu. W 2016 roku, jeszcze w czasie studiów, mieliśmy okazję wspólnie wykonać V Koncert Brandenburski z Akademicką Orkiestrą Barokową w Katowicach. Partie solowe zagrane zostały przeze mnie, Darię oraz Violę Tomczyk – skrzypce barokowe. Owocna współpraca podczas projektu zmotywowała nas do dalszych działań. Był to zarówno początek naszej współpracy jak i pierwsze określanie celów – marzeń. Jednym z nich było właśnie dokonanie tego nagrania. Cały proces wymagał od nas czasu i poświęcenia. Muszę przyznać, że mamy nieco ułatwione zadanie, ponieważ czujemy muzykę w bardzo podobny sposób. Mimo to w przypadku muzyki Bacha, poddaliśmy cały materiał muzyczny rozważaniom nad interpretacją.

Info. Lubicie wyzwania?

Kacper: To nagranie to próba zaprezentowania pewnego konceptu. Po pierwsze pragniemy pokazać samo dzieło! Daria od początku współpracy bardzo skrupulatnie podchodziła do poprawnego wykonawstwa historycznego. Ważnym elementem i podstawą naszej pracy było zapoznanie się z rękopisem, kolejno graniem z dobrych wydań – URTEXT. Tutaj pojawiły się pierwsze wątpliwości – bo jak dobrze wiemy, każde przełożenie dzieła wiąże się z ryzykiem naniesienia na nie błędów. Tym razem kilka miejsc było elementem spornym. Musieliśmy się dobrze zastanowić, które wersje przyjąć za poprawne i zarazem najlepsze do nagrania owej płyty. Dla Darii wykonawstwo muzyki epoki renesansu czy baroku to świętość  i jeśli jest zbyt wiele pomysłów, nadinterpretacji i zdobień zazwyczaj spotykają się one z krytyką.

Kacper:  Z pewnością niełatwym jest zdefiniować na nowo sens dzieła, które powstało w okresie baroku w kontekście dzisiejszych czasów i wykonania na instrumencie współczesnym nawet mimo tak rozpowszechnionego i bliskiego nam ruchu wykonawstwa historycznego. Na nagraniu staramy się pokazać, że wyjście poza pewne ramy przynosi niejednokrotnie świetne i satysfakcjonujące efekty. Sonata h-moll, jako sztandarowe dzieło w repertuarze światowej flecistyki stała się dla nas świetnym przykładem do próby realizacji tych założeń artystycznych. Jestem szczególnie szczęśliwy że właśnie ten utwór jest naszym fonograficznym debiutem. Mimo wcześniejszych publikacji płytowych zarówno jako muzyk orkiestrowy, kameralista czy jako solista, to właśnie podczas tworzenia tego albumu miałem bezpośredni wpływ na każdy z elementów na drodze jego powstawania.

Info. INSOMMA to młody duet, który nie stoi w miejscu. Macie jeszcze muzyczne „zobowiązania”. Sporo się u Was dzieje?

Kacper: Jako Insomma jest nam bardzo trudno stać w miejscu. Nasza aktywność i doświadczenia jakie zdobywamy jako niezależni muzycy mają również wielki wpływ na naszą współpracę jako duet. Pragnę tu wspomnieć, że Daria właśnie w tym i w przyszłym tygodniu dokonuje kolejnych nagrań płytowych. W grudniu czeka ja udział w festiwalu w Palermo, kolejno w nowym roku w Turcji, w Stambule. Ja natomiast przygotowuje się do najbliższych zapowiedziach koncertów wyznaczonych na listopad tego roku, żywiąc nadzieję na ich finalizację. Ponadto piszę kolejne krytyki muzyczne do zaprzyjaźnionych mi magazynów.

Info. Gdzie można nabyć Waszą płytę?

Kacper. W dzisiejszych czasach zarówno muzykom wykonawcom jak i również odbiorcom jest trudno odnaleźć się w ograniczonej w koncerty rzeczywistości. Branża artystyczna jest jedną z ostatnich jeśli chodzi o rozluźnienie regulacji sanitarnych dotyczących rozprzestrzenia się wirusa, co jak najbardziej szanujemy, bowiem zdrowie zarówno nas jak i słuchaczy jest najważniejsze. Jest nam niezmiernie przykro, że nie chwilowo nie mamy kontaktu z publicznością i wyczekujemy momentu, w którym znów będziemy mogli powrócić na scenę. Mając baczność na zaistniałą sytuację, oraz nie chcąc narażać nikogo, dzięki możliwości dzisiejszej technologii i dystrybucji internetowej postanowiliśmy wydać płytę w formie online. Jest ona dostępna w serwisach internetowych takich jak Spotify, iTunes i Deezer. Świat bez koncertów jest dla nas czymś niewyobrażalnym, dzięki temu nagraniu możemy dzielić się Pięknem, które również i nam zostało w pewien sposób podarowane. Nie chcemy pozwolić na to, by słuchacze i nasi wierni fani zostali w jakikolwiek sposób poszkodowani z powodu epidemii. Patrząc również na działania naszych przyjaciół w sieci jesteśmy pełni uznania i również podpisujemy się pod tym, przed czym wielu z nich przestrzega. Działania artystyczne w sieci są jedynie rozwiązaniem chwilowym, nie powinniśmy się w żaden sposób do nich przyzwyczajać i traktować jako zamiennik koncertu na żywo. Wykonania live, to niemożliwa do zastąpienia w żaden sposób atmosfera, to misterium i miejsce szczególnego kontaktu wykonawcy ze słuchaczem. Szczerze tęsknimy za tymi chwilami, a wyrazem naszej szczerej chęci powrotu na scenę niech stanie się właśnie to nagranie.

Życzymy Wam powodzenia i trzymamy kciuki za kolejne muzyczne inspiracje.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a