Kultura

Święto Owocobrania w Łącku to lokalne przysmaki i pyszna zabawa!

Opublikowano: Wrzesień 15, 2015 o 7:16 am   /   przez   /   komentarze (0)

13 września 2015 r w Łącku odbyło się tradycyjnie Święto Owocobrania. Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w intencji sadowników w Kościele parafialnym w Łącku. Po jej zakończeniu barwny korowód uczestników i zespołów regionalnych przemaszerował na Amfiteatr na Jeżowej. Oficjalnego otwarcia Święta Owocobrania dokonał Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina, który podziękował za przybycie mieszkańcom i zaproszonym gościom.

Kusiły kramy wszystkich wsi w gminie. Stoły uginały się od lokalnych przysmaków, w tym – rzecz jasna – owoców, z których słynie kraina łąckich górali.

W ramach prezentacji regionalnych odbyły się koncert Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka a także Grupa Artystyczna Kiyrpecki, Zespół Folklorystyczny im. Joszka Prihody z Petrovan, Piecuchy z Nawojowej, Górale Łąccy, kapela Fiyrolki, Zespół Regionalny Kud- Kurna z Serbii.

Około godziny 14 nadszedł czas na Turniej Wsi, w którym 13 sołectw walczyło, o tytuł najlepszego. Rywalizacja była niezwykle emocjonująca, a konkurencje urozmaicone (skoki w dal, slalom z opon, rzut beretem na odległość, skoki na skakance w gumofilcach a także slalom z piłką popychaną miotłą brzozową ).  W tym roku  pierwsze miejsce zdobyło Sołectwo Czerniec, zdobywając największą ilość punktów.

W piękne niedzielne popołudnie łącki Amfiteatr mienił się wszystkimi kolorami, zaś ponad nim unosiły się zapachy przysmaków kuchni regionalnej, przepysznych owoców i konfitur, a przede wszystkim tradycyjnych nalewek ziołowo-owocowych, w tym słynnej śliwowicy. Stało się to za sprawą profesjonalnie zorganizowanych licznych stoisk tak twórców  ludowych, jak i również kuchni regionalnych przygotowanych przez 13 sołectw Gminy Łącko.

Piękna pogoda i bogaty program artystyczny sprawiły, że  w obchodach tegorocznej imprezy wzięło udział wiele osób, mieszkańców gminy  i nie tylko.

 

fot. arch. UG Łącko

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a