Kultura

Tłumy na spotkaniu z dr Łukaszem Połomskim podczas 13. Dni Tischnera w Starym Sączu

Opublikowano: Marzec 15, 2019 o 9:02 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Starym Sączu trwają 13. Dni Księdza Tischnera. Wczorajszy, czwartkowy wykład dra Łukasza Połomskiego poświęcony był relacjom polsko żydowskim na Sądecczyźnie. Największa sala muzeum nie była w stanie pomieścić wszystkich, którzy przyszli na spotkanie. Tłoczno było nawet na korytarzu. W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie starosądeckich szkół średnich i młodzi mieszkańcy znajdującego się w tym mieście Internatu Międzyszkolnego.

Wykład  dotyczył historii sądeckich Żydów w kontekście relacji z pozostałymi mieszkańcami regionu. Dr Łukasz Połomski odniósł się do dziejów społeczności żydowskiej przedstawiając bogactwo życia religijnego, kulturalnego oraz gospodarczego.  –Przez niemal 5 wieków Żydzi wpisywali się w krajobraz Sądecczyzny -mówił dr Połomski  – Współżycie z ludnością polską układało się różnie: bywały momenty współpracy, ale także pojawiały się różne oskarżenia. Wizerunek Żydów na Sądecczyźnie był budowany na stereotypie, co niewątpliwie do dziś rzutuje na postrzeganie wyznawców judaizmu.

Dwugodzinne spotkanie było interesującą i pouczającą rozmową o współistnieniu i wzajemnym oddziaływaniu wspólnot narodowościowych oraz religijnych na przestrzeni wieków, czyli tolerancji i wzajemnym szacunku, które mocno akcentował w swej nauce ks. prof. Józef Tischner. Dr Połomski na podstawie swoich wieloletnich badań, starał się udzielić odpowiedzi na pytanie, czy przed Zagładą istniały dwa światy (polski i żydowski), czy może jeden wspólny.

Tegoroczne, trzynaste Dni księdza Tischnera w Starym Sączu trwają do soboty, 16 marca 2019 r. Ich finałem będzie rozpoczynające się w samo południe nabożeństwo w kościele klasztoru klarysek. Koncelebrować je będą kapelami wszystkich oddziałów Związku Podhalan zaś oprawę liturgii zapewnia góralskie kapele i zespoły regionalne.

Już dzisiaj (15.03) o godzinie 17:00 w sali muzealnej odbędzie się wykład dr hab. Katarzyny Wrońskiej Z-cy Dyrektora Instytutu Pedagogiki UJ w Krakowie pt„ Refleksje wokół myślenia pedagogicznego ks. Józefa Tischnera”. Wstęp wolny. Zapraszamy!

W sobotę finał 13 Dni Ks Tischnera. O godzinie 12:00 w Klasztorze Sióstr Klarysek odbędzie się uroczysta Msza św. Koncelebrować ją będą kapelami wszystkich oddziałów Związku Podhalan zaś oprawę liturgii zapewnia góralskie kapele i zespoły regionalne.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a