Kultura, Z ostatniej chwili

Trwa 5 Sącz Jazz Festiwal. Przed nami jeszcze wiele koncertów

Opublikowano: 16 listopada, 2023 o 9:05 am   /   przez   /   komentarze (0)

Stary Sącz w ostatnim czasie mocno zbliżył się do jazzu. Od 5 lat w starosądeckim Sokole w listopadzie i na początku grudnia organizowany jest przez Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari festiwal jazzowy z prawdziwego zdarzenia Sącz Jazz Festival. Piąta edycja tego wydarzenia właśnie trwa. Za nami pierwszy, bardzo udany koncert, który miał miejsce w sobotę 11 listopada.

Piotr Budniak Essential Group przedstawili spójny zamysł na koncert oparty w dużej mierze o ostatni album „Homeland”. Wspomnienia z dzieciństwa i wczesnej młodości, sytuacje i ludzie którzy ukształtowali nasz późniejszy światopogląd i wrażliwość zostały użyte jako bardzo inspirujący motyw dla jazzowych poszukiwań.  Koncert został bardzo ciepło przyjęty przez festiwalową publiczność.

W tym miejscu warto zacytować jednego z uczestników tego wydarzenia Pana Piotra Grysa adwokata z Częstochowy pochodzącego ze Starego Sącza, który trafił na koncert inaugurujący 5. Sącz Jazz Festival. Na swoim profilu na Facebooku zamieścił kilka zdjęć z koncertu i pokusił się o osobistą refleksję: „Po raz pierwszy od prawie 40 lat w tym miejscu, przez przypadek i przy okazji… Jazz, zwłaszcza ten nowoczesny, nie jest łatwym doznaniem. Tym bardziej jestem miło zaskoczony występem Piotr Budniak Essential Group, inaugurującym 5 Sącz Jazz Festival. Spodobał mi się – a jazz nie jest przecież tym rodzajem muzyki, który słucham zazwyczaj na co dzień”.
Jak widać jazz potrafi pozytywnie zaskoczyć, tylko trzeba dać sobie szansę! Tymczasem w najbliższy weekend kolejne dwa koncerty. Najpierw w piątek 17 XI wystąpi Orbay Lilla Quintet z Budapesztu, a dzień później Tomasz Wendt Quartet.

Kolejne koncerty zaplanowano następująco: 26 XI Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quintet, 1 XII Jacek Pietrzak Trio i 3 XII PESH Quartet na zakończenie festiwalu.

Ale to ciągle nie wszystko. W miasteczku z klimatem, w samym Rynku od zeszłego tygodnia na miejscu d. Staromiejskiej działa restauracja Jazzowa Gospoda prowadzona przez Wojciecha Kulasę, który zjadł zęby na projektach muzycznych i … gastronomicznych. Warto więc wypatrywać kolejnych koncertów.

Pełny program festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie www.wstarymsaczu.pl

Bilety na poszczególne koncerty można kupić w przedsprzedaży na stronie: www.ekobilet.pl/ckis lub w kasie przed koncertem. Kosztują 45 zł.

fot. Andrzej Rams

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"