Kultura

TYLKO U NAS! Program V Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura

Opublikowano: 12 marca, 2015 o 7:58 am   /   przez   /   komentarze (3)

Już 20 marca 2015 w Stary Sączu rusza V Jubileuszowy Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura.

Jest to jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Weekendowy maraton podróżniczo – przygodowy podczas, którego do starosądeckiego Sokoła zawita prawie cały świat.

Nie od dziś wiadomo, że festiwal to prawdziwa refleksja o podróżowaniu, poszerzająca horyzonty i zachęcająca do dialogu oraz tolerancji.

Pomysłodawcą i organizatorem Bonawentury jest Wojciech Knapik  – Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

Festiwal jest żywym pomnikiem pamięci o tragicznie zmarłym Tomaszu Bonawenturze Knapiku (młodszym bracie Wojciecha, geografie, podróżniku, fotografie, menedżerze, działaczu organizacji pozarządowych), który w feralny dzień 23 lipca 2010 roku zderzył się  z samochodem na mało uczęszczanej drodze w Siemiechowie na Pogórzu Karpackim.

Nam jako pierwszym (rozmowa odbyła się 27 stycznia) Dyrektor zdradził  95% programu tegorocznego festiwalu! (brakujące 5% jeszcze jest w przygotowaniu:)

„Bonawentura” to „kulturalne dziecko” Wojciecha Knapika. Skąd pomysł? Jak to się zaczęło?

Wojciech Knapik: Pierwszy festiwal został zorganizowany, kiedy nie byłem jeszcze dyrektorem starosądeckiego Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu. Inicjatywa ta sprawdziła się, choć nie ukrywam że ryzyko było duże, gdyż takie festiwale odbywają się z reguły w dużych miastach. Pomysł zrodził się po śmierci mojego brata, który odszedł tak nagle i niespodziewanie. Razem dzieliliśmy swoje pasje podróżnicze, dlatego nie chciałem aby odszedł w zapomnienie.

Przed nami 3 dni podróżniczego odlotu! Proszę zdradzić nam szczegóły programu.

Piątkowy wieczór

W.Knapik: Nowością V Festiwalu jest obecność reporterów podróżujących i piszących książki. Zatem piątkowy wieczór w całości będzie poświęcony reporterom. W starosądeckim Sokole pojawią się dwa głośne nazwiska, autorzy znakomitych książek. –Jacek Hugo Bader i Paulina Wilk. To będzie wydarzenie samo w sobie. Jacek Hugo Bader kapitalnie pisze i wspaniale opowiada. W ponad godzinnym wykładzie będzie nam opowiadał o swojej książce „Długi film o miłości” – poświęconej wyprawie na Broad Peak w której zginął Tomek Kowalski i Maciej Berbeka. Książka wywołała wiele kontrowersji w środowisku alpinistycznym. Paulina Wilk – pisarka, reporterka, autorka książki „Lalki w Ogniu” w której pokazała całkowicie inny obraz Indii. Poruszyła wiele kontrowersyjnych tematów. Jako pierwsza zwróciła uwagę na drastyczne kwestie gwałtu w Indiach.

Oba te spotkania będą niezwykle ciekawe! Wieczór zakończy się 45 minutowym koncertem. Wystąpi szkot Lindasay Davidson & Caledonians, który gra na dudach i instrumentach smyczkowych.

Sobota to maraton pokazów podróżniczych  (9 lub 10 prelekcji przez cały dzień ! ) Na festiwalu pojawi się: (Kliknij na poszczególne nazwisko i poznaj szczegóły)

1. Małgorzata Szumska autorka książki „Zielona sukienka”, przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii;

2. Przemek Cwynar, człowiek którego motto brzmi ‚Weź drzwi i płyń” – spłynął Dniestrem i Tamizą na drzwiach od wc; zapowiada się więc niezwykły kabaret.

3. Łukasz Supergan  -przeszedł przez Iran górami Zagros; Niedawno wrócił z tej wyprawy.

4. Dominik Szmajda  – spłynął afrykańską rzeką Dja w Kamerunie; bardzo męska wyprawa i spotkania z dzikimi plemionami;

5. Olek Ostrowski – człowiek z Bieszczad (Wetliny) który zdobył Cho Oyu (8201 m n.p.m.), po czym zjechał ze szczytu na nartach.

6. Witold Palak (laureat Kolosa) i Dorota Wójcikowska – przejechali motorem po indyjskich drogach 7100 km. Obecnie są w Indiach i na plaży Goa piszą książkę, której premiera będzie miała miejsce w starosądeckim Sokole. Prawdopodobnie tydzień przed Bonawenturą zostanie ona wydana.

7. Zbyszek Owsiak – nowosądeczanin, 19 lat czekał w kolejce na pozwolenie spłynięcia rzeką Colorado i … w końcu się doczekał; Jest członkiem klubu kajakarskiego Bystrze, który bierze udział w ekspedycjach na rzeki górskie Himalajów, Australii, Afryki, Stanów Zjednoczonych.

8. Grzegorz Petryszak  – opowie nam o Gruzji i Kaukazie;

9. Marcin Dobas – znakomity fotografik, współpracuje z National Geographic,  organizuje wyprawy fotograficzne w różnej rejony świata, opowie nam o Norwegii;

10. Piotr Mojżyszek – opowie nam o Wietnamie;

11. Magłorzata i Marcin Złomscy – podróżują po całym świecie,  przybliżą nam Patagonię;

12. Bracia Lewandowscy – to także będzie hit; od kilku lat robią projekt „busem przez  świat”; kupili za 3 tysiące starego volkswagena, pomalowali na niesamowite kolory i tym samochodem przemierzają Europę, Australię, Amerykę Południową, Stany Zjednoczone. Do Starego Sącza także zawitają swoim kolorowym busem.

Niedziela to 2, 3 prelekcje ( na pewno „busem przez świat”) oraz koncert muzyki andyjskiej Los Companieros. Czteroosobowy zespół zaprezentuje nam muzykę prekolumbijską a w drugiej części muzykę typowo andyjską.

Tak zapowiada się V Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura w Starym Sączu. Jako pierwsi publikujemy oficjalny, choć jeszcze nie skończony program!

Już wkrótce na naszej stronie poznacie wszystkie sylwetki zaproszonych Gości – Podróżników. Śledźcie nas uważnie, bo pojawi się także konkurs w którym do wygrania będą karnety na 3-dniowy podróżniczy maraton! (konkurs rozstrzygnięto!:)

Starosądeckie.info jest patronem medialnym V Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura.

SZCZEGÓŁY I DOKŁADNE GODZINY PRELEKCJI

Blok piątek wieczór (PW) 18.00 – 22.30 

 • otwarcie Festiwalu / koncert muzyki szkockiej Lindsay Davidson (dudy szkockie) & The Caledonians
 • spotkanie autorskie z reporterem Jackiem Hugo Baderem autorem głośnej książki „Długi film o miłości”, o wyprawie poszukiwawczej na Broad Peak, w celu odnalezienia i pochowania ciał Macieja Berbeki i Tomka Kowalskiego.
 • spotkanie autorskie z Pauliną Wilk autorką książki „Lalki w Ogniu”, w której pokazała całkowicie inny od utrwalonego obraz Indii. Poruszyła i wprowadziła do głównego nurtu dyskursu o Indiach, wiele kontrowersyjnych tez i tematów.
 • pokaz podróżniczy: Olek Ostrowski – człowiek z Bieszczad (Wetliny) który zdobył Cho Oyu (8201 m n.p.m.), po czym zjechał ze szczytu do bazy na nartach.

Blok sobota południe (SP) 12.00 – 17.00 

 • Ania Czapek i Piotr Mojżyszek zapraszają na subiektywną opowieść o Socjalistycznej Republice Wietnamu. Wietnam (jak twierdzą backpakerzy) to kraj po którym podróżuje sie łatwo i przyjemnie. Będzie i o kawie. Wietnam i kawa?!
 • Przemek Cwynar , człowiek legenda znany w niektórych środowiskach jako „Groszek” , a w innych jako „Frank Sjesta”, którego motto brzmi ‚Weź drzwi i płyń” . Spłynął m.in. Dniestrem i Tamizą na drzwiach od WC; świat z perspektywy rzeki jest niezwykle ciekawy,
 • Jacek Hugo Bader uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. Samotnie odbył podróż ryskim łazikiem z Moskwy do Władywostoku (zbiór reportaży Biała gorączka). Z kolei Dzienniki kołymskie, to owoc – także samotnej – podróży na Kołymę,
 • Grzegorz Petryszak – współgospodarz cyklicznych spotkań podróżniczych w „miasteczku z klimatem”, tym razem także w roli współgospodarza festiwalu, podróżnik, autor przewodników skupi się tym razem na Gruzji i Kaukazie,
 • Dominik Szmajda – z towarzyszami spłynął afrykańską rzeką Dja w Kamerunie; męska rzecz, Afryka, las równikowy i dzikie plemiona

Blok sobota wieczór (SW) 18.00 – 22.30 

 • Łukasz Supergan – spełnił niedawno swoje marzenie i samotnie przeszedł pasmo gór Zagros w Iranie,
 • Małgorzata Szumska – autorka książki „Zielona sukienka”, opowie o nostalgicznej wyprawie do Rosji i Kazachstanu śladami rodzinnej historii,
 • Zbyszek Owsiak – nowosądeczanin, „bystrzak” (członek klubu kajakarskiego „Bystrze”) z którym przez 19 lat czekał w kolejce na pozwolenie spłynięcia rzeką Colorado. W końcu się doczekał. Uczestnik wielu ważnych polskich wypraw kajakowych na spienionych rzekach Europy, Australii, Afryki, Peru, Himalajów…
 • Małgorzata i Marcin Złomscy – zabiorą nas do Patagonii (czyli prawie na kraniec świata). Patagonia to nie tylko surowe, bezludne równiny i szalejące wichry. To kraina bogata w połyskujące słońcem turkusowe jeziora, gęste lasy, rwące rzeki, strzeliste andyjskie szczyty i rozległe lodowce,Mt. Elias Extreme Expedition (opcja dla twardzieli w cenie 30 zł/os)
  bezpośrednio po ostatnim sobotnim pokazie:
  wyjazd autobusem do Kosarzysk (t i p) , nocne wejście do bazy „HasMountains Hut” opłacony nocleg „wysokogórski” w Chacie Magóry (posiłki płatne dodatkowo), rano atak szczytowy na Mt. Elias (Eliaszówka 1023 m n.p.m) z przewodnikiem i powrót ok godz. 15.30 do Starego Sącza.

Blok niedziela wieczór (NW) 16.00 – 20.30

 • Witold Palak (laureat Kolosa) i Dorota Wójcikowska – przejechali motorem po indyjskich drogach 7100 km. Obecnie są w Indiach i na plaży Goa piszą książkę o wyprawie, która prawdopodobnie tuż przed Bonawenturą zostanie wydana przez Bezdroża,
 • Marcin Dobas – znakomity fotografik, współpracuje m.in. z National Geographic, organizuje wyprawy fotograficzne w różnej rejony świata, opowie nam o jednym ze swoich ulubionych krajów, gdzie często wraca, czyli o Norwegii,
 • Bracia Lewandowscy – na koniec festiwalu prawdziwy hit. Od kilku lat realizują autorski projekt „Busem przez świat”. Zaczęło się od zakupu starego volkswagena, którego odremontowali i pomalowali na niesamowite kolory. I tym wehikułem przemierzają Europę, Australię, Amerykę Południową, Stany Zjednoczone. Do Starego Sącza także zawitają swoim kolorowym busem,
 • rozstrzygnięcie plebiscytu na najlepszy pokaz podróżniczy
 • Los Companieros koncert muzyki południowoamerykańskiej. Czteroosobowy zespół zaprezentuje nam najpierw niezwykle ciekawą muzykę prekolumbijską, a w drugiej części typowo andyjski repertuar.
 • akończenie festiwalu

 

Bilety na pokazy festiwalowe kupisz tutaj

W prowadzeniu festiwalu pomagać będą w tym roku; Andrzej Budnik (LosWiaheros) i Grzegorz Petryszak.

 

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione. 

 

fot 1,2/ śp. Tomasz Knapik

fot 3 Wojciech Knapik

 

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (3)

 • 12 marca, 2015 o 7:41 am jestem co roku , będę i teraz :)

  irena

 • 13 marca, 2015 o 8:49 pm gp

  I ja również !

 • 15 marca, 2015 o 8:25 am ana

  I ja! Uwielbiam Bonawenture.Wspaniale ze taka forma „imprezy” jest w Starym Sączu Szacun

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"